www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Je temu res tako?

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Reševalci v zdravstvu v Sloveniji in drugje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Uporabnik001

Pridružen/-a: Sob Mar 2004 15:08
Kraj: Ljubljana-Podutik

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 12:12 pm    Naslov sporočila: Je temu res tako? Odgovori s citatom

Zdravo,

na "strokovni" finančni spletni strani sem zasledil članek (link spodaj), ki je kar provokativen. Naslov je "Reševalci povzročijo največ nesreč". Sam dvomim v napisano ampak vseeno se mi je zdelo na mestu, da to objavim. Morda se bo pa kakšna suverena diskusija odprla.

http://www.finance.si/196316/Re%B9evalci_povzro%E8ijo_najve%E8_prometnih_nesre%E8

Lp,
Aljaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
supersonic

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 17:11
Kraj: štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 1:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sranje od clanka!!!! Baba nima pojma!! kaj pomenijo ti procenti???
Naj se nauči šeštevat!
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 4:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo skopo napisan clanek. En odstavek in seznami s stevilkami + odstotki. Ker je spletna stran od casnika Finance nekoliko preobremenjena tu spodaj copy/pastam clanek.

Vir je clanek v Financah: Resevalci povzrocijo najvec prometnih nesrec
Avotrica: Lana Dakić

Lana Dakic, Finance.si je napisal/a:

Med najpogostejšimi povzročitelji prometnih nesreč so osebe s poklicem reševalca in zdravnika, medtem ko najmanj nesreč povzročijo astrologi in urarji, je pokazala raziskava.

Pazite, če ste reševalec ali kirurg, saj se lahko vaše avtomobilsko zavarovanje podraži. Raziskava, ki jo je opravil moneysupermarket.com, kaže, da so osebe s tema dvema poklicema med desetimi, ki so največkrat povzročili prometno nesrečo. Nasprotno, astrologi in inštruktorji v avtošolah so med osebami, ki povzročijo najmanj prometnih nesreč.

10 poklicev, ki povzročijo največ prometnih nesreč:
1. reševalec (13,79 odstotka)
2.prodajalec tobačnih izdelkov (13,64 odstotka)
3. zdravnik (12,96 odsotka)
4. kirurg (12,76 odstotka)
5. sistemski analitik (12,59 odstotka)
6. psihiater (12,55 odstotka)
7. ginekolog (12,5 odstotka)
8. zavarovalniški inšpektor (12,44 odstotka)
9. psiholog (12,33 odstotka)
10.meteorolog (12,26 odstotka)

10 poklicev, ki povzročijo najmanj prometnih nesreč:
1. astrolog (1,75 odstotka)
2. urar (2,05 odstotka)
3. vozniški izpitni ocenjevalec (2,63 odsotka)
4. dimnikar (2,67 odstotka)
5. kurjač (3,21 odstotka)
6. igralec (3,33 odstotka)
7. mobilni frizer (3,4 odstotka)
8. vozniški inštruktor (3,49 odstotka)
9. promotor (3,6 odstotka)
10.grobar (3,83 odstotka)

Moj predhodnik je clanek definiral z nekoliko bolj socno besedo, ki bi se je, kljub dejstvu, da mu ne morem oporekati, raje izognil. Vzel sem si nekaj minut in malo pobrskal po spletu ter nasel spletno stran, ki naj bi bila vir te "znanstvene studije". In sicer gre za moneysupermarket.com, stran je namenjena predvsem svetovanju potrosnikom in primerjavam cen na razlicnih trznih podorcjih.

Zal pa nikjer na strani (ce seveda gre za isti vir, ki ga navaja avtorica zgornjega clanka) nisem uspel najti omenjene raziskave. Seveda sem uporabil iskalnik z uporabo razlicnih kljucnih besed. Prebrskal sem tudi Forume pa ceprav tam objavljeni podatki brez vira niso nujno referenca... a nic od tega.

Vseeno mi "raziskava" disi po ameriskem... je pa avtorica malo prevec na splosno in povrsno prevedla kar je prebrala in tako tudi podala nasi javnosti, ki se itak ne bo ukvarjala s podrobnostmi - vazen je zal le naslov.

Kot vidite so v skupinah loceno postavljeni zdravniki, kirurgi, ginekologi in psihijatri. Prav tako je med poklic naveden tudi astrolog... pa ceprav vemo, da gre za mejno podorcje in so astrologi kot taki bolj hobiji kot uradni poklici (morda je bil misljen astronom a zal to ni napisano). Ce zraven pristejemo se mobilnega frizerja, prodajalca tobacnih izdelkov, ... ... nam to vse skupaj kaze na mozen vir in znanstveno referenco le tega, ter seveda povrsnost prevoda. Kdo ve kaj so sploh "resevalci" iz tega clanak bili preden so bili prevedeni v slovenscino.

Torej brez panike clanek je namenjen (kot velika vecina novinarstva pri nas) polnjenu praznih prostorov na straneh in filanju ljudi, ki preberejo in tecejo takoj na kavico povedat kaj so "slisali"...

Mal bolj resen podatek do katerega sem pa prisel, ko sem pripravljal clanek o varni voznji resevalnih vozil in moznostih implementacije protokolov in elementov dobre prakse pa izhajajo iz ZDA in so:
- 68% prometnih nesrec z udelezbo resevalnih vozil se dogaja ob vklopljenih svetlobnih in zvocnih signalih.
- pri 305 vevecjih nesrecah vozil NMP med leti 1988 in 1997 je bilo 71 smrtnih izidov in po okvirni oceni 9.465 poskodovanih

Sicer se pa marsikah zanimivega da prebrati v mesecniku NAEMT-a NAMET News. Kompletne izide v PDF formatih najdete:TU.

lp, i

Nazadnje urejal/a igor Tor Nov 20, 2007 3:23 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
supersonic

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 17:11
Kraj: štajerska

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 18, 2007 2:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se popolnoma strinjam s tabo Igor!! Je pa žalostno da nekdo ki je novinar oz. se ima za njega, tako slabo predela podatke!!!
boštjančk

Pridružen/-a: Sre Feb 2005 11:27
Kraj: povžarija

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 8:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekej mora napisat, če ne lahko ostane brez honorarja Evil or Very Mad
Uporabnik001

Pridružen/-a: Sob Mar 2004 15:08
Kraj: Ljubljana-Podutik

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 12:50 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo,

ja res je žalostno, da "glavni" slovenski finančni častnik piše članke kot je zgoraj omenjeni. Ko prebiram takšne in podobne članke sem ter tja, res nevem kaj je imel urednik v glavi ko je odobril objavo takšnega članka (verjamem, da se jih lahko še kar nekaj najde). No pa da ne bo preveč off-topic me zanima sledeče?

Ali se morda v Sloveniji vodi evidenca nezgod reševalnih vozil? Se to evidenco vodi na državnem ali lokalnem nivoju? Ob prebiranju zakona o varnosti v cestnemu prometu, člen 127 (glej copy-paste) govori tudi o kazenskih točkah in dolžnostih voznika vozila s prednostjo:

Citiram:

127. člen

(1) Vozila s prednostjo in vozilo za spremstvo sme voziti oseba, ki:
– ni voznik začetnik;
– ima najmanj dve leti veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil tiste kategorije, v katero spada vozilo, ki ga vozi;
– v zadnjih treh letih ni bila pravnomočno obsojena in ni v kazenskem postopku za kaznivo dejanje povzročitve prometne nesreče IV. kategorije ali za kaznivo dejanje zapustitve poškodovanca v prometni nesreči brez pomoči;
– v evidenci nima več kot 5 kazenskih točk v cestnem prometu.
(2) Oseba, zaposlena kot voznik vozila iz prejšnjega odstavka ali ki vozi takšno vozilo pri opravljanju svojega poklica, mora takoj obvestiti organ ali organizacijo, pri katerem je zaposlena, o neizpolnjevanju kateregakoli pogoja iz prejšnjega odstavka.
(3) Organi in organizacije, ki uporabljajo vozila s prednostjo oziroma vozila za spremstvo so dolžni za vse svoje voznike, ki vozijo ta vozila, redno preverjati, če izpolnjuje pogoje, predpisane v prejšnjem odstavku. Organi, ki vodijo evidence podatkov iz prvega odstavka tega člena, jim morajo na njihovo zahtevo brezplačno posredovati te podatke.
(4) Z globo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim ali drugim odstavkom tega člena.
(5) Z globo najmanj 2.000.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki odredi, dovoli ali dopusti vožnjo vozila s prednostjo ali vozila s spremstvom v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pa z globo najmanj 200.000 tolarjev.

Zanima me kako v praksi izgleda rdeče obarvano pravilo?

Lp,
Aljaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
medwedo

Pridružen/-a: Sre Maj 2006 22:36
Kraj: ZRCK-Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 8:43 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mogel sem komentirat! Statistiko si lahko vedno prirediš tako kot paše tistemu kateri jo sestavlja. Glede na število prevoženih kilometrov smo reševalci po mojem mnenju zelo varni in obzirni vozniki. Wink

Ko se pa kaj zgodi pa smo takoj na prvih straneh dnevnih časopisov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 3:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Statisticno gleano mislim, da ima "medwedo" vec kot prav... Torej, ce primerjamo stevilo vozil na cesti v razmerju s stevilom nesrec ugotovimo, da smo vec kot varni. Stevilne enote to ze pri sebi lahko vidjo. Zadostuje primerjati stevilo vozil in kilometrov in stevilo nesrec oz. skodnih primerov. Ce seveda odstejemo izjeme bo velika vecina enot stela zelo majhen odstotek slednjih glede na stevilo zaposlenih oz. stevilo vozil.

Uporabnik001:
=========
Sicer tezko trdim za vse a vem, da so enote kjer se to uposteva. Je pa zaposleni odgovoren za morebitno "pozabljivost" saj, ce se to ugotovi na drug nacin (redna kontrola prometa) gre prijava po uradni dolznost naprej in to je lahko zelo neprijetno.
lp, i
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Reševalci v zdravstvu v Sloveniji in drugje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu