www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Vozila VW T5 ne smejo uporabljati ABC!
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Tehnologija na področju našega poklica
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Ali ste za VW T5, uporablja ABC?
Da, DARS naj izdra posebno dovoljenje!
45%
 45%  [ 5 ]
Da, DARS naj upošteva tako kot je v Karavanškem predoru tudi po RS (3,5tone)
54%
 54%  [ 6 ]
Skupaj glasov : 11

Avtor Sporočilo
janezbleda

Pridružen/-a: Čet Okt 2007 15:20
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 18, 2007 11:41 pm    Naslov sporočila: Vozila VW T5 ne smejo uporabljati ABC! Odgovori s citatom

Spoštovani reševalci! Kar dosti se vozim po naših cestah in srečujem Vas, reševalce, pogosto v vozilih tipa T5 VW.
Sem tudi sam lastnik takega vozila in mi gre precej v nos, da ne moremo uporabljati ABC! Vozilo je namreč nekaj višje od predpisanih 130cm ob prvi osi!
Pozanimal sem se npr. v Avstriji, v Karavanškem tunelu je to dovoljeno, ker so Avstrijci prisilili naš togi DARS(že 16let pod taktirko SLS) , da upošteva pravilo do 3,5t za prvi razred. No kot jaz vem, ima ASFINAG avstrijski DARS, pravilo, da so vozila z montiranimi modrimi lučmi oproščena cestnin! No, to veste Vi bolje kot jaz. Vi vem, da imate na naših domačih cestah zastoje zaradi tega, izguba dragocenega časa. Menim, da takih, ki bi radi uporabljali T5 in ABC ni malo v Sloveniji.
Predlagam, da v interesu prevoznikov bolanih, ranjenih in drugih ljudi sprožimo postopek v DZ za spremembo zakona o cestninjenju. Poveča naj se ali višina ob prvi osi, oziroma naj zakon prirede po avstrijskem vzorcu. Saj smo Evropa.
Če se s tem strinjate, naj morda ena centralna postaja pravzame pobudo in zbere nekaj podpisov. V dogovoru sem že z enim poslancem, da bi predlagali spremembo zakona.
Skupaj bomo močni in prepričan sem v uspeh in da se ne bodo mladi šoferji podili po stranskih cestah in povzročali nesreče...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2007 12:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem pa pripravljen prevzeti odgovornost oz. zbrati na moj naslov podpise!
Rad bi videl tudi kakšno mnenje fantje, dekleta od reševalcev... Namreč zadnjič, ko sem se peljal proti Logatcu, na dan tiste hude nesreče, je eno reševalno vozilo T5 prehitelo čakajočo kolono in se tik pred cest-postajo vrinilo. Kar malo nevarno. Če bi to vozilo lahko uporablajalo ABC, teh nevarnih situacij ne bi bilo!!!

Formular naj bi izgledal takole:

Glava firme
Zadeva T5 - 130cm - DARS

Prošnja in strinjanje s podpisi(in podatki šoferjev)!
Datum

Če bi zbrali vsaj 20 firm oz obrazcev, bi jih poslali poslancu v DZ!
Menim, da bi to bilo lahko kaj hitro spremenjeno!
Nazaj na vrh
tomy

Pridružen/-a: Pet Nov 2003 23:13
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2007 8:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sam pri nas je tako, da ne moremo uporabljat ABC zaradi tega, ker smo oproščeni cestnine in je potrebno zaposlenemu na DARS-u vpisati v računalnik našo registrsko številko. Mislim pa, da nem ABC-ja ne bi noben dal tako, da bi se lahko zastonj vozli čez cestninske!?! Ker ABC je prestavljiv in bi prihajalo do zlorab. Razen, če bi naredili model, ki bi bil fiksen in bi ga vgradil v vozilo nekdo z DARS-a!
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2007 11:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni mi najbolj jasno kje je fora da imajo pri nas samo os. avti ABC... Sicer pa sej se tovornakarji sedaj pocasi organizirajo pa se bo tudi to uredilo... Nisem pa vedel, da se v SLO ne uposteva pravilo do 3,5T oz. se ga ocitno uposteva selektivno... Zalostno.

Resevalci pa smo, tako kot je ze to Tomy napisal, oprosceni cestnine (kot si ze omenil, da je v Avstriji). Razlog za to, da nam ne morejo izdati ABC tablic pa se je meni zdel nekako v megli... Nekoc davno je bil razlog menda ta, da se ne da programirati cip-a tako, da bi dvigal rampo brez obracunavanja. Sicer pa nasa enota tako majhnih avtov kot je to T5 skoraj, da nima vec in je ze v startu z nase strani bilo vprasanje moznosti za vecja vozila. Odgovor ni zajemal problemov z visino prve osi temvec zgoraj omenjen problem programiranja cip-a (je pa to bilo zelo, zelo dolgo nazaj).

Sam sem sicer pred leti na sekciji predlagal da bi se lotili ureditev enotnega nacina prehoda cestnin ob nujnih voznjah, ki bi veljal za celo Slovenijo. Ideja sicer ni bila ABC ampak dogovor s katerim naj bi seznanili vse resevalne sluzbe. Naknadno je takratni predsednik ugotovil, da druge enote nimajo omembe vrednih tezav in da ni razloga za nadaljne postopke.

Torej sem idejo o poenotenju opustil in smo v Izoli uredili po svoje ter se dogovorili z DARS-om in ze kar nekaj let nas ob urgentnih voznjah cakajo odprte rampe. Ob nenujnih voznjah pa cakamo z ostalimi da pridemo na vrsto in si usluzbenec zapise tablico.

lp, i
Nazaj na vrh
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2007 12:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No tale debata mi je pa po godu!
Nisem pa vedel, da imate reševalci cestnine prosto in da na roko, na roko napišejo kdo, kdaj in kje je šel mimo. Lepo Vas prosim, pa nismo več v partijskih časih. To bi se dalo urediti z Vašo posebno čip-kartico, posebnim programom, tako da bi se elektronsko zaznalo kdo, kdaj, kje. Menim, da je to dokaj enostavno dodati. Glede zlorab bi pa samo dejal: eno vozilo, ena čip-kartica! Zanima me pa, kako je poleti, kako se prerinete čisto spredaj, da ne čakate preveč. Najprej ABC pas, na koncu pa šverc sistem v kolono, ali se motim. Ne ne mi zamerit!
V zadnjih časih smo pa videli črn vw T5, s katerim so se poslanci vozili na razne vožnje. Ne vem, ali so oni tudi oproščeni in ročna evidenca. Namreč ABCja ne uporabljajo. Ali oni tudi čakajo, ali se tudi vrinejo????
Je pa tako, da bi bilo najbolje urediti cestninjenje do 3,5t. Kot je na Karavankah!
Lep pozdrav vsem!
Nazaj na vrh
Jinho

Pridružen/-a: Pet Jul 2006 13:50

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2007 1:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne morem mimo, da nebi nekaj napisal. Janez al kdorkoli že si, tole vprašanje mislim da ne spada najbloj na naš forum, sploh to da bi mi mogli pomagat urejat cestninjenje, to bo bolš da pišeš na kak drug forum.
Mi imamo tudi dogovor z cestninsko postajo, da nas pri urgentni vožnji čaka rampa odprta. Samo pokličeš in ti povejo katera steza bo odprta. Kadar pa nismo na nujnih vožnjah je pa res da se čaka, oziroma kakor se znajdeš. Na nenujnih vožnjah smo "navadni" udeleženci v prometu, in sami odgovarjamo za prekrške. Tako da tudi tebi svetujem da se kdaj vrineš in spregledaš kake sredince od ustalih udeležencev.

j.
Nazaj na vrh
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2007 3:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, ok, toda še vedno mislim, da bi bil abc tudi za vas praktičen.
Je pa res glavni vzrok imamo pač vi in jaz VW T5!
Pri oplih, renoltih in mercedesih tega problema ni!
Me pa zanima, ali imate naprave za telefoniranje v avtih, prostoročne?
Nazaj na vrh
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 21, 2007 6:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še to! Mnenje šoferjev bi rad slišal...
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 21, 2007 11:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo tezko bo prisel realen podatek o napravah za prostorocno telefoniranje... mi jih nimamo vec saj se telefoni prehitro kvarijo pa tudi druge tehnologije so na razpolago (bluetooth)... Obenem pa je precej v uporabi radijsko komuniciranje.

Glede cipa na ABC karticah sem ze povedal kako je bilo... Sam, ko nisem na nujni vozim bolj ali manj po predpisih in sledim obvestilom in se, ko je mozno izognem kolonam... Ce se pa ne, sem navaden udelezenec v prometu... Ce je pacient v resevalnem vozilu na nenujnem prevozu pomeni le, da drugace kot z resevalnim vozilom naj ne bi mogel do bolnice in ni razloga, da bi moral hitreje kot gre promet...

Sicer so pa te debate predvsem zato ker je zelo tezko nekomu, ki ne pozna nacina dela razloziti kako funkcioniramo in je praviloma vse OK. Tisti kolega s T5, ki si ga pa videl, da se je vrinil po prehitevanju cakajoce kolone pa je odgovoren za svoja dejanja... Zakaj je to naredil in kako... ve le on, ko bo pa en dan srecal policista, ki bo poskrbel, da nekaj mesecev ne bo vozil, ce bo prekrsek tako hud, pa bo mal mislil z glavo.

Osebno namrec ne odobravam kolegov, ki so za volanom sluzbenih vozil prevec pogumni... Smo prevec vidni in definitivno moramo biti vzor ne pa spravljat v nevarnost sebe in druge.
Nazaj na vrh
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 21, 2007 11:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.... da bi moral hitreje kot gre promet!
Jaz menim, da bi vi, reševalci morali neobremenjeno kolikor se da, optimalno priti skozi oviri, ki jih postavlja DARS v obliki cestninskih postaj. ABC to omogoča!
Čudno, moj tempo, pa verjetno tudi pacientov zahteva to. Čudno!
Nazaj na vrh
Jinho

Pridružen/-a: Pet Jul 2006 13:50

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 22, 2007 10:11 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri nas uporabljabo prostoročno telefonijo in sicer z bluetooth prostoročnim sistemom. Mislim pa da ni voznika ki nebi še nikoli telefoniral med vožnjo, tako da poklicat na cestninko postajo, meni osebno ne predstavlja velikega problema Rolling Eyes

Kar se pa tiče ABC čipov za reševalna vozila pa mislim da bi bilo preveč zlorab!

j
Nazaj na vrh
MHA

Pridružen/-a: Pon Avg 2006 18:43
Kraj: Prlekija - Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 22, 2007 12:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo še, potem pa bo tako ali tako elektronsko cestninjenje... Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 22, 2007 4:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jinhu:
seveda, ni problema! Toda Vi, reševalci bi morali 100% delovati!
Je pa res, da smo vsi skupaj ljudje in menim, da hočemo eden drugemu najboljše. Nesreče, ki Vas in nas vse spremljajo, zadnjič na isti dan ko sem šel skozi Log pa ABCju, pa naj ne bodo pogoste.
Predlagam pa, zakonodajalcu, da vsi poklicni avtomobili opremijo vozila z blutus tehniko!
Nazaj na vrh
janezbleda

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 02, 2007 3:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po eni strani sem mnenja, da sem povprašal prave ljudi, kompetentne, ki bi z argumenti lahko kaj ukrenili pri DARSu. Pa sem se zmotil.
No škoda, ne bom Vas več motil, fajn se mejte in lep pozdrav!
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 02, 2007 4:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim, da je v predhodnih odgovorih bilo vse precej jasno napisano. Ce torej povzamem;
- Resevalna vozila ne placujejo cestnine
- Ker nismo vkljuceni v sistem placevanja cestnine nimamo nikakrsne povezave z ABC sistemom
- Enote, ki so poizvedovale o moznostih vkljucitve v ABC sistem so dobile odgovor v skladu z zgoraj navedenimi alineami
- Povprasevanje po vkljucitvi v ABC sistem je potekalo, ko vozila T5 niso bila se niti na papirju kaj sele v prodaji
- Ce opravljamo urgentne prevoze imamo dogovore s cestninskimi postajami
- Ce nismo na urgentnem transportu smo normalni udelezenci v prometu
- Kolegi, ki izkoriscajo barvo vozila in oznake pocnejo to na lastno odgovornost (raje ne omenjajmo posledice...) - na sreco nismo vsi taki
- Zelo veliko enot sploh nima vozil T-5 v uporabi

Saj ne vem kaj se bi dodal. Verjetno pa je problem predvsem to, da bi laik moral vsaj na grobo poznati organiziranost nasih enot (smo del ustanov in ne samostojne sluzbe - razen ene) in nacin dela ter ostale podrobnosti, da bi zlahka dojel objave kolegov zgoraj.

lp, i
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Tehnologija na področju našega poklica Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu