www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Klic 112 in tuj jezik!!

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
supersonic

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 17:11
Kraj: štajerska

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 02, 2007 1:25 pm    Naslov sporočila: Klic 112 in tuj jezik!! Odgovori s citatom

Ali imamo usposobljene ljudi, ki lahko na stevilki 112 sprejmejo klic v tujem jeziku!?
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 02, 2007 3:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjamem, da stevilni ljudje, ki delajo na tej stevilki znajo toliko osnovnega jezika, da znajo preusmeriti klic kamor mu je mesto oz. ga izpeljati brez tezav.

Ti pa lahko iz izkusenj povem, da sem v tujini ze naletel na sogovornike na nujnih stevilkah s katerimi sem se nekoliko tezje sporazumel (Francija, Madzraska - govoril sem anglesko)... Za Italijo tezko recem, ker govorim italijansko je pa mozno, da bi izskunja lahko bila podobna se posebej bolj juzno.

lp, i
______

PS: temo sem premaknil jaz... in nekoliko "uredil" tvoj post
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gregor K.

Pridružen/-a: Sre Mar 2004 10:02
Kraj: Tu pa tam...

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2008 1:30 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Supersonic misliš s tem operativce v ReCO ali na RP?
supersonic

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 04, 2008 1:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za RCO sem siguren da znajo vsaj osnove... Gre se za RP in ZD, katerim se klic preveže...
fargo

Pridružen/-a: Tor Apr 2004 18:58
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 05, 2008 9:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri nas se je v zadnjem času zaradi ugodnih cen nepremičnin naselilo kar nekaj "Evropejcev", predvsem Angležev in Ircev, da ne govorim o kolonah tujih tovornjakarjev, ki se valijo po naših cestah.
Glede na to bi bilo pametno razmišljat v tej smeri, da se dispečerji naučijo vsaj osnov angl. in nem. jezika v smislu sprejema nujnega klica Idea
Gregor K.

Pridružen/-a: Sre Mar 2004 10:02
Kraj: Tu pa tam...

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 07, 2008 9:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fargo menim, da so še največji problem pri komunikaciji madžari, čehi in slovaki, ker redko kdo zna kakšen tuj jezik.
Embarassed

S čehi in slovaki se še nekako da sporazumet, vse ostalo je pa lahko zgolj improvizacija... Confused
112-Ljubljana

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 7:39
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2008 3:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

V ReCO nas velikokrat reši tudi tehnika. Če v Ljubljani dobimo klic Madžara ga povežemo v konferenčno zvezo z ReCO Murska Sobota, kjer vsak od operativcev obvlada Madžarščino. Medtem, ko kolega v MS od prijavitelja pobira podatke nam tudi sproti prevaja. Za Italijanščino nam npr. pomaga ReCO Koper ali Nova Gorica. Angleško, nemško in srbo-hrvaško pa obvladamo sami, vsaj eden v izmeni.

V praksi se mi je že zgodilo, da sem sprejel klic Italijana, ki ni znal drugega jezika. Rešil me je ReCO Koper, ki mi je uspel razbrati lokacijo in ostale podatke. Šlo je le za okvaro vozila pri Lomu.

Včasih kakšnega tujca, ki potrebuje NMP izprašamo tudi skupaj z dispečerjem na reševalni postaji, če seveda dispečer tako želi. Dva bosta sigurno razumela več kot eden.

Ob uvedbi 112 na Hrvaškem je država poskrbela za dežurne prevajalce iz kar nekaj tujih jezikov. Ti prevajalci morajo biti nenehno dosegljivi na klic iz 112 za potrebe prevajanja.
supersonic

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2008 3:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hvala za odgovor!! lp
MHA

Pridružen/-a: Pon Avg 2006 18:43
Kraj: Prlekija - Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2008 6:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tilen koliko klicev tujcov pa dobite, na leto recimo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
112-Ljubljana

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 7:39
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 9:34 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MHA težko ti odgovorim, ker o tem ne vodimo statistike. V Ljubljani sprejmemo okoli 500-700 raznovrstnih klicev v 24 urah. Tujcev je zelo malo. Približno en na teden. Veliko tujcev, ki pokliče na 112 potrebuje policijo ali želijo klicati iz telefonske govorilnice v tujino.
Potrebno je vedeti, da če se zgodi nesreča, v kateri je udeležen tujec bodo klicali tudi mimoidoči. Ob resnih dogodkih je ponavadi zelo čudno, če sprejmemo samo en klic.
Zelo redki so primeri, ko tujec prijavi dogodek v katerem sam ni neposredno udeležen in je poleg tega edini prijavitelj.
MHA

Pridružen/-a: Pon Avg 2006 18:43
Kraj: Prlekija - Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2008 1:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu