www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Prometne nesreče

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Basulja

Pridružen/-a: Pet Okt 2006 15:39

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 07, 2006 6:31 pm    Naslov sporočila: Prometne nesreče Odgovori s citatom

Hej!
Sej nevem če sm prou postavu temo, tko da prosm ne me sflejmat.... Wink
Sej kukr sm že nekje drgje napisu; da naute mislil, jst nism reševalc ampak samo en firbčn dijak glede teh stvari (beri: mogoče bom po maturi šou študirat kej v zvezi z medicino....)

Me pa zanima neki, sicr precej žalostna zadeva, ampak na naših cestah vse več prisotna. Prometna nesreča z smrtnim izidom, na kraju ste reševalci, policija, verjetno tud gasilci......Pokojnik je kot vidmo iz časopisov al pa na TV-ju pokrit z rjuho! Nekakšen znak, opozorilo za mimovozeče voznike al pa pešče, da morš zmer pazt; doskrat tud sam nisi kriv pa ti pol nasrkaš.......
No, zanima me, kam odpeljete (če vi) oz. kam odpeljejo pokojnika po prometni nesreči?Na žale al v bolnico? A se v takih primerih odredi obdukcijo? Kako dobite njegove podatke, če recimo v vseh tistih razbitinah ne najdete vozniške al pa drugih osebnih dokumentov?

Hvala za odgovore, pa prosm ne zamert, če sm odpru neprijetno temo; za marsikoga je lahko boleča! Moj namen vsekakor ni bil prizadet koga!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bartol

Pridružen/-a: Sre Feb 2004 11:23
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 08, 2006 12:00 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No tema vsekakor ni prijetna je pa žal življenska in vsakdanja. Takole je to. Človek z rjuho ali čim podobnim ni pokrit v opozorilo ampak predvsem iz pietetnih in etičnih razlogov ter pravice do zasebnosti , ki ti ostane tudi po smrti. Je pa res, da ljudje smrt sprejemamo z določeno mero strahu. In asociacije pokritih trupel marsikomu poženejo srh po kosteh. Obdukcija se odredi iz sanitarnih ali sodnih razlogov glede na vrsto način itd. razlogov smrti. Odredi jo zdravnik ali policija ( sodišče ), če zato obstajajo indikacije vsak za svoje področje. Truplo odpelje pogrebno podjetje na obdukcijo če je le ta odrejena v nasprotnem primeru pa v dogovoru s svojci na žale. Reševalci podatke če niso takoj dostopni dobimo od policije , ki je pooblaščena za pridobivanje le teh.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Basulja

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 09, 2006 5:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda; to da se pokrije truplo iz etičnih razlogov je itak samo po sebi umevno! Vendar se mi zdi, da recimo ko gremo mimo kakšne take nesreče, je najprej nek tak čudn občutek, strah, ko opazimo pokrito truplo!
Spomnim se, nekaj mesecev nazaj, točno 9.junija (na dan otvoritve SP-ja v Nemčiji Smile ) in me je (ironično) oče peljal na Vrhniko v Avtošolo, ker sm imel tistio dan ravno CPP izpit! Se odpraviva od doma (živim v centru Lj) in naju na začetku Tržaške prehiti reševalec na motorju; pičil je k strela! Voziva dalje, ko naju na Brezovici prehiti rešilec. Itak samo po sebi umevno, sej more pridt avto, k na motorju te ne morjo glih pelat v bolnco... Wink . In potem še pri Logu, ko je tista ravna cesta, vzporedna z AC naju napičijo še polcaji. Takrt sva že sumla, da more bit kej hudga; in res, ene 800m pred tablo Sinja Gorica se vsi avti obračajo pa peljejo nazaj proti Lj. Rečm fotru, da bom šu pač peš, če je zaprta cesta in grem res peš, pa še par folka je hodil isto ob cesti. Vidim od daleč gasilce, ene par rešilcov, polcaje.....
Pridm tja in najprej me skor kap k vidm en ogromn kamion od gasilcou k obrača na uni ozki cesti in mi pride tko ene pou metra stran od glave (hodu sm ob cesti), pol me vpraša polcaj, kam grem, ker da je zaprta cesta in pač rečem da na CPP izpit. Grem naprej in tm je bil ob cesti en rešilc, pa še en je bil postavln čez pou voznega pasu, tko da sm mogu it na cesto, in grem mim unga rešilca k stoji postran in pogledam na svojo desno in kšn metr stran na tleh truplo pokrito z belo rjuho. Mene totalno zvije, sam letu sm naprej, pol vidm še en kamion pa en džip v škarpi....
Ceu izpit mi je šou še un prizor po glavi, sploh se nism mogu zbrt!
Skratka, kar sm hotu povedat je to, da ko sm vidu uno rjuho, me je zagrabu tak strah,tak čudn občutk. Bla je taka čudna tišina; intrvencijske luči na vozilih so utripale, poln reševalcou je blo, pa kljub temu enga ni več, jst pa hodm mim kt da ni nč. Občutk nemoči al kako bi reku.....

In zmeri ko vozm tm mim, mam živo v glavi tist prizor, vrjetn bo ostou za zmeri, opozarja pa na to, da nikol ne veš, kdaj si ti lahko v tem položaju.....
Nazaj na vrh
saxtenor3

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 22:27
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2006 2:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej te prosim da se potrudiš in pišeš v čimbolj slovenskem jeziku. Na forumu sodelujemo iz vseh strani Slovenije in bi malo čudno izgledalo če bi vsak po svoje pisal. Pa tudi kakšno ločilo nebi škodilo....... Rolling Eyes

Zdaj pa k tvojem vprašanju. Na prvi post ti je že odgovoril Bartol, v drugem pa mi ni čisto jasno kaj hočeš vedet. Daj postavi par kratkih in jedrnatih vprašanj pa ti bomo vsi lažje odgovarjali. OK?
Basulja

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2006 6:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, se bom potrudu, da bom pisal vsem razmljivo! Embarassed Embarassed

Sej drgač nism mel nobenga posebnega vprašanja, sam kot je že bartol napisal, je to da doživimo smrt z določeno mero strahu, res! Ker sm se pa spomnil na tisto hudo nesrečo, sm pa še tisto napisal.
Verjetno se vm zdi smotan, sej vem da je čudn!
Nazaj na vrh
saxtenor3

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 22:27
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2006 9:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni se ne zdiš čuden, ampak malo bolj konkretna vprašanja lahko postaviš. Smrt je taka stvar s katero se reševalci srečujemo zelo velikokrat tak da mislim da si se kr na prave obrnil.
Za mene osebno je pri prometnih nesrečah hudo če je poškodovanec vkleščen in ne moreš do njega. Tudi če ne kaže znakov življenja je humano da se ga čimprej s tehničnim posegom reši iz avtomobila in položi na tla ter pokrije.

Še huje pa je da je pri zavesti, je hudopoškodovan in ima grozne bolečine in ni moreš do njega. Takrat pa so postopki drugačni, tudi za reševalce!!
O teh stvareh se da ogromno pisat tak da na dan s vprašanji dokler smo pri volji...... Smile Laughing Wink
Basulja

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2006 9:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gotovo imaš prav, saj če doživljaš dobesedno cel pekel pri zavesti, ni to ravno zavidljiv položaj...
Pa to zadnje kar si napisal, da so če je pri zavesti drugačni postopki; kakšni pa so?? Ali kaj bolj temeljijo na pogovoru z poškodovanim, da ga na tak način poskušate pomiriti, ali kako drugače poskušate ustvariti vtis, da je vse v redu, da mu dvignete moralo in upanje??
Pa še nekaj; na nekem dokumentarcu so rekli urgentni zdravniki & reševalci, da takrat ko se vsedeš v rešilca, prižgeš sireno in oddrviš na kraj, da je takrat toliko adrenalina, kot pri marsikaterem športu ne. Samo mene je pa strah, da če bi šel na kakšno hudo intervencijo prvič (recimo, da bi bil novinec...) in ko bi prispeli na kraj, da bi recimo ob prizoru totalno zmrznil in ne bi bil zmožen narediti ničesar.......Se kdaj to zgodi? Ker verjetno zna nastat problem, saj potem eden izmed "posadke" odpove, kar pa je lahko nevarno za življenje ponesrečenca, saj preostali ali preostala dva ne zmoreta narediti dela sama, ker ga je preveč, pa premalo časa.....
Ali se temu izogibate tako, da so stopnja resnosti intervencij za novince počasi stopnjuje in ne grejo prvič na neko izjemno hudo nesrečo?
Pa še nekaj; ko pač nekdo pokliče 112 in pove da se je zgodila nesreča, potem domnevam da dispečer na podlagi slišanega oceni situacijo in pošlje ustrezno ekipo! Koliko pa vi reševalci izveste preden greste na kraj?? Ali sploh veste kaj vas čaka na terenu?? Ali zveste med potjo na kraj??
Nazaj na vrh
MHA

Pridružen/-a: Pon Avg 2006 18:43
Kraj: Prlekija - Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2006 10:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najbolje bo, da nekdo razloži vsa ta vprašanja kako in kaj na primeru iz terena, ker mene tudi zanima, kako poteka, vse od klica 112 pa do, ko je poškodovanec prepeljan v bolnišnico. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zonty

Pridružen/-a: Ned Sep 2007 13:20
Kraj: LITIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 04, 2007 10:44 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko je pri nas bilo veliko zelenih novincev gasilcev, smo pri 2-3 prvih prometnih nesrečah s smrtnim izzidom se neizkušeni držali bolj v ozadju!samo potem ko vidiš še kakšnega utopljenca, si kmaliu že vsega vajen:))

Imamo pa tudi mi zeleno podobno rjuho(prevleko), da pokrijemo živega poškodovanca, medtem ko ga režemo iz zvite pločevine, da ga obranimo od delcev stekla, pločevine...
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu