www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Reševalci in civilna zaščita

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Sem član civilne zaščite ?
Da
24%
 24%  [ 6 ]
Ne
76%
 76%  [ 19 ]
Skupaj glasov : 25

Avtor Sporočilo
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 5:12 pm    Naslov sporočila: Reševalci in civilna zaščita Odgovori s citatom

Mene pa zanima če imate kaj stikov z civilno zaščito. Nazadnje sem, ko sem se srečal z eno mal večjo živino od CZ sem reko da bi me mogoče kam zram vklopl... pa me je tk debelo pogledal kot da bi mu roko vtrgal....
potem sem mu reko da bi blo fajn da bi se dakj vkup vsedl pa kaj podebatiral kaksne nacrte... pa pogledal kdo kaj dela v primeru naravne katastrofe in podobno pa me je spet tk gledal ko da bi dol z marsa priso...
na konc pa je reko da bomo itk resevalci in gasilci ter CZ skup zdruzl...
kar mogoce ne blo tk slabo ker se mi zdi, da smo v slovenskem zdravstvu cist na koncu prehranjevalne verige .. Rolling Eyes
saxtenor3

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 22:27
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2005 9:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, z civilno zaščito jaz sicer imam nekaj stikov, ampak zgolj pri menjavi izkušenj!! Pri nas imamo zelo dobro tekmovalno ekipo tako da so polni znanja Exclamation Najprej smo celo pogovarjali da bi bil član ekipa pa baje zaradi mojega poklica ne gre........., Rolling Eyes

Je pa res da se pri njih lahko marsikaj naučiš kaj pri nas na terenu ne uporabljamo!! Sploh improvizacije pri imobilizacijah ipd.......
Vsaj naši junaki so polni znanja in veselja do dela Exclamation Exclamation

Sam osebno pa nisem član CZ Exclamation
Aljaž G.

Pridružen/-a: Sob Nov 2003 17:51
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2005 2:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Drugače pa se o civilni zaščiti dostikrat pogovarjajo na gasilskem forumu. Mislim da bi tam zvedel kaj več.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Igor_R.

Pridružen/-a: Sob Okt 2005 22:11
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 22, 2005 10:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Svetujem, da se obrnete na občino ter povprašate za odgovornega za Civilno zaščito (oziroma za načrtovanje zaščite in reševanja).
"Civilna zaščita" je zelo širok pojem in v mednarodnem kontekstu (Civil Defence) je precej širši pojem kot ga poznamo pri nas.
Po mojem sta temeljni nalogi pristojnih za "Civilno zaščito" predvsem:
1. zmanjšanje tveganja za nastanek nesreč
2. načrtovanje ukrepanje v primeru primeru nesreč
Civilna zaščita mora predvsem zagotavljati organizirano in usklajeno delovanje pristojnih služb.
Same enote Civilne zaščite (torej dolžnostne strukture, kadrovane podobno kot pri naborniškem sistemu za v vojsko) bodo v naslednjih letih bitstveno zmanjšanje. mogoče celo ukinjene. Večji bo poudarek na poklicnih in prostovoljnih silah.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eagle

Pridružen/-a: Tor Jul 2004 16:20
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 10, 2005 10:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, vendarle sem našel priložnost da pograjam CZ. Predvsem v smislu izobraževanja. Sam sem preko RK in CZ opravil 80 urni tečaj PP in tako bil kot bolničar vključen v sestavo CZ. Problem je ker po opravljenem tečaju nismo imeli nikoli kakšnega obnovitvenega tečaja. Interes med nami je, da se znanje obnavlja. Predvsem tudi praktični del. Sicer ne vem kako ste reševalci z časom med službo, ampak za kakšen trening bi se po mojem lahko dogovorili z vami. Sicer je verjetnost da nas vpokličejo majhna. Če pa si še pri gasilcih, je veliko večja verjetnost da se boš srečal z težavami ki so v domeni PP. Res žalostno, če so ljudje pripravljeni prostovoljno, da se jih ne podpre.

gasilec Matej
Nazaj na vrh
Igor_R.

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 12, 2005 4:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V Civilni zaščiti so problem dolžnostne strukture, katere se reklutirajo po naborniškem sistemu. Danes ne moreš več nobenega prisiliti, da nekaj stori a se nekateri na URSZR tega ne zavedajo in jim ustreza da imamo na deset tisoče ljudi v Sloveniji (samo) na papirju. Cca. 98% pripadnikov Civilne zaščite je t.i. dolžnostnih struktur (nabornikov).

Ko se pokliče pripadnikia CZ na usposabljanje ali vajo, je verjetnost da se bo zglasil 40%. Od teh ki pridejo jih je polovica nezainteresirana (pridejo pač ker morajo), nekaj jih je besnih zakaj jim to treba (ti pridejo prvič in zadnjič) in kakšen se najde, ki je navdušen.
Tako, da se te strukture raje ne tika (npr. z raznimi obnovitvenimi tečaji)in se po tihem čaka, da bodo ukinjene, če ne bodo prej razpradle same iz sebe.

Enote prve pomoči bodo verjeno organizirane v okviru gasilskih društev, rdečega križa ali drugih prostovoljnih organizacij, ki bodo za te namene sofinancirane. To pač poznajo v razvitih državah in do tega bomo morali tudi mi. Za kar ni denarja se pač organizira v obliki prostovoljnega dela, nikogar pa ne moreš več prisiliti da bo delal "v imenu domovine".

Vsekakor kar se tiče enot prve pomoči povprašajte o tem zaposlenega na občini zadolženega za zaščito in reševanje (oz. za Civilno zaščito). Smo v nekem prehodnem obdobju, ko naj bi se predpisi v določeni meri spremenili, žal pa URSZR nima jasne (in realne) vizije.
Nazaj na vrh
eagle

Pridružen/-a: Tor Jul 2004 16:20
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 12, 2005 9:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, saj je v bistvu že nakazano, da naj bi določene naloge prevzeli gasilci. Če samo pogledam udeležence omenjenega tečaja, 8 tovarišic in cca 30 gasilcev. Tudi opremo CZ naj bi nam dodelili. Kar se tiče veselja do znanja moram reči da je imela moja skupina, če že ne cela "generacija", kar veselje. Tako da smo pripravljeni na nadgrajevanje. Baje da naj bi bil vsako leto 10 urni obnovitveni tečaj...
Nazaj na vrh
Igor_R.

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 12, 2005 10:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takšni kot si ti, ki to opravljajo prostovoljno so perspektiva in najverjetneje se bo moralo zasukati v to smer. Da bi to opravljal nekdo razporejen na dolžnost je že zdavnaj preživeto (a žal zastareli predpisi še vedno to predvidevajo).
En del bo moral nedvomno temeljiti na poklicnih strukturah, brez česar ne gre. Poklicni reševalci bodo bolj usposobljeni, bodo v pripravljenosti in jih bo manj, medtem ko bodo prostovoljni reševalci (t.i. bolničarji) nekoliko manj usposobljeni, ne bodo v pripravljenosti in jih bo številčno več. Podobno je že pri gasilcih. Bomo videli.
Nazaj na vrh
zonty

Pridružen/-a: Ned Sep 2007 13:20
Kraj: LITIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 04, 2007 11:05 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lansko leto poleti kot je znano je Litijsko okolico prizadela toča, kakršne se v tem koncu ne pomni ze 50 let. Obsedeno stanje, pozivniki tulili, polno gasilskih vozil, videl pa nisem niti enega izmed vozil Civilne zaščite. vse povno je bilo gasilcev iz cele GZ, ki smo bili na terenu(strehi) 3 dni zapored!!!!

Tako da je moje mnenje da bi bilo potrebno CZ ukiniti in denar ki ga prejema(nedvomno ga je več kot ga dobi osrednje društvo v GZ) preusmeriti na gasilska društva&reševalne postaje. Le kam gre potem denar ki ga CZ prejema? Pred občino opazim kdaj pa kdaj samo eno Pando od CZja, ki se verjetno uporablja tudi v zasebne namene! denar verjetno kapne tudi v žep kakšnega moža na občini ki je odgovoren za GZ.

posredovanja CZja v naši občini pa ne pomnim od poplav leta 1991, medtem ko smo gasilci&reševalci v tem času opravili že nešteto mnogo intervencij!!

naj me kdo popravi če sem kaj narobe povedal!

LP
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu