www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Zaščitne obleke
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Tehnologija na področju našega poklica
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Pri nas smo oblečeni v:
Moder pulover, modre hlače
7%
 7%  [ 3 ]
Moder pulover, bele hlače
21%
 21%  [ 8 ]
Moder pulover, rdeče hlače
0%
 0%  [ 0 ]
Rdeč pulover, modre hlače
2%
 2%  [ 1 ]
Rdeč pulover, bele hlače
13%
 13%  [ 5 ]
Rdeč pulover, rdeče hlače
44%
 44%  [ 17 ]
Drugo
10%
 10%  [ 4 ]
Skupaj glasov : 38

Avtor Sporočilo
Gost

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 22, 2003 6:28 pm    Naslov sporočila: Zaščitne obleke Odgovori s citatom

Ali so v Sloveniji kakšni uradni predpisi o osebnih zaščitnih sredstvih za reševalce (npr.: iz kakšnih taknim mora biti obleka, časovni roki za zamenjavo oblačil...) Sicer vem da naj bi bila oblačila iz Gore-texa in Firoluxa, vendar ne vem, če je to tudi kje napisano.

Kakšno je vaše mnenje o tem, da bi vsi reševalci v Sloveniji imeli enaka oblačila. Osebno mislim da bi bilo to težko izvedljivo, pa vendar...
Nazaj na vrh
Erik
Administrator foruma

Pridružen/-a: Ned Avg 2003 11:34
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 22, 2003 9:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kolikor jaz vem to ureja nov predlog zakona, ki se pripravlja o NMP.
Točno je določena barva, tip odsevnih trakov, blago, kroj ter oznake.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Aljaž G.

Pridružen/-a: Sob Nov 2003 17:51
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 22, 2003 9:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala lepa. Prej sem se pozabil registrirat.
Nazaj na vrh
tomy

Pridružen/-a: Pet Nov 2003 23:13
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 23, 2003 9:16 am    Naslov sporočila: Izvedljivo Odgovori s citatom

Moje mnenje je, da bi to morali urediti, saj bi to pripomoglo k naši prepoznavnosti v Slo. prostoru, ne pa da smo vsi pisani in nas enkrat zamenjujejo za mesarje (to se je zgodilo meni v neki trgovini Very Happy ), ali pa nas sploh ne spoznajo kot reševalce, če ravno ne stojimo zraven reševalnega vozila. Mislim, da zadeva ne bi smela biti tako težko izvedljiva, saj delovne obleke moramo imeti vsi in če jih že imamo imejmo vsaj iste. To pa naj pač ureja zakon. Za informacijo: na Japonskem imajo reševalno službo organizirano po principu vojske (strogo, strožje, najstrožje Evil or Very Mad ).
Aljaž G.

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 23, 2003 10:38 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se popolnoma strinjam. Problemi se pojavljajo tudi v bolnicah, ko se "prebijamo" mimo čakalnih vrst pri vpisnih okencih.
Nazaj na vrh
QUOTA

Pridružen/-a: Pon Nov 2003 13:39
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 24, 2003 5:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sedaj je čas, da tudi na tem področju-oblačila naredimo korak naprej. Začnemo lahko kar z PHE-ji. Mnogo lepše in tudi pravilno bi bilo, da bi vsak član ekipe imel enako oblačilo kot kolega, ne gleda na katerem koncu naše male države je zaposlen. Najlepše je primerjati policijo, saj kjerkoli v sloveniji te ustavijo, veš da so to policaji, pa četudi si trde pameti. Morda bi morali tudi pri nas začeti razmišljati v tej smeri, ko se nabavlhja oprema in vprašati na vseh koncih države, kakšne so karakteristike glede vremena.?? Ministrstvo za zdravje pa bi moralo tudi poskrbeti malo za izgled svojih ljudi, ali pa jim je res čisto vseeno?
Meni ni, ko gledam recimo na OI v Ljubljani, koliko uniform imamo v Sloveniji? Kaj pa vam?
Nazaj na vrh
Erik
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 24, 2003 7:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ma normalno. Konec koncev predstavljamo državni reševalni sistem. In če tega ne mislijo urediti, potem lahko zapremo štacuno in gremo domov Confused . V državi ki jo prevozimo v 3 urah nimamo niti na 40 km razdalje istih hlač Confused . Žalostno - kje je šele ostala konfekcija. Ko se je kolega zaposlil v Policiji je dobil toliko vsega, da je napolnil celo omaro. Od obutve, zimske, poletne,... in ne vem kake še uniforme. Upajmo da bo nov zakon o NMP to uredil kot se gre in napisal tudi kak člen o uporabi, ne da se bo zgodilo da bo zdravnik šel na prometno ali kako drugo intervencijo v opletajoči halji in ambulantnih natikačih Cool ...
Nazaj na vrh
Aljaž G.

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 25, 2003 5:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morda malo preoptimistično vprašanje, pa vendar. Kdaj pa naj bi ta zakon začel nastajati Twisted Evil ali kako daleč je že z njim.
Nazaj na vrh
Erik
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 26, 2003 12:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predlog zakona je v nastajanju in se že piše...kdaj bo šel v parlament je pa Question
Nazaj na vrh
Erik
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 23, 2003 10:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker je ta tema že odprta. Kaj se vam zdi?
Ali bi uniforme za reševalce v Sloveniji morala izdelovati ena firma za celo državo (kot za policijo, vojsko,...) ali bi vsaka RP morala dati uniformo šivati po enotnem tipiziranem kroju nekemu svojemu (najcenejšemu Embarassed ) krojaču ??
Morda bi se morali pridružiti novim zahtevam vojski, policiji in carini Laughing, ki so sedaj aktualne...
Nazaj na vrh
nihče
Gost

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 23, 2003 11:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim da enega kroja zaščitne obleke za reševalce pač ne bodo uvedli, pač zaradi konkurence prodajalcev, lahko pa bi se vodilni na reševalnih enotah po Sloveniji ozirali malce na druge in enotnost pri samem izgledu reševalcev in nenazadnje tudi vozil, toda to je že druga tema.

Sam sem bil na neki vaji oz. izobraževanju, kjer je bila večina udeležencev (reševalcev) dokaj enotno oblečena - malce razljični barvni odtenki.

Nekateri pač morajo biti izjeme in naročevati po svoje - da so malce drugačni od ostalih.

Po drugi strani pa je najbolj važna učinkovitost reševalcev! Very Happy
Nazaj na vrh
tomy

Pridružen/-a: Pet Nov 2003 23:13
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 27, 2003 1:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menim, da ne bi bilo slabo, če bi uniforme izdelovala ena firma, tako kot za vojsko in policijo. Tudi, če bi uniforme šivale posamezne RP same pri "svojih krojačih" ne bi bilo slabo, ampak bi pa moralo biti točno določeno kakšen material, barva, odsevniki, napisi, znaki... morajo biti na uniformah.

Kaj pa menite o obutvi. Sem že videl, ko je pripeljala urgenca in je voznik izstopil v LESENIH COKLIH!?! Exclamation , mislim, da to ni ravno varno?
Ali bi morala biti obutev tudi tipizirana?
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2003 6:33 am    Naslov sporočila: Predpisane delovno/zaščitne obleke Odgovori s citatom

Žal zaenkrat v državi ni predpisa, ki bi za zdravstvene reševalce poenotil delovno/zaščitno obleko. Na ministrstvu že nekaj let stoji izdelan dokument, ki definira vse: vrsto delovno/zaščitne obleke (letna, zimska, obutev pokrivala....), število kosov, predlog krojev, barve, materiali itn. Dokument je nastal v sklopu Projekta NMP - delovna skupina za prevoze in opremo (beri J.Prestor). Sestavo delovne skupine se vidi na tem linku http://www2.gov.si/mz/mz-splet.nsf. Upam, da ga bodo v celoti uvrstili v Zakon o NMP in prevozih bolnikov, ki se pospešeno piše. Ker predpis do sedaj ni bil nikjer uradno objavljen niti ni zavezujoč - vsaj s te plati so se nekatere reševalne odločile, da ga pa vseeno uveljavijo pri sebi tudi v praksi - rezultat je pa naša pisanost. Problem se lahko zaobide preko splošne delovne zakonodaje in zakonodaje s področja varstva pri delu- Tu si pomagamo vsaj s tem, da si lahko zborimo. da nam vsaj pripada delovno/zaščitna obleka ter minimalno število kosov npr. hlač, srajc..... Smile . Če malo pomislim nazaj imam še živo v spominu univerzalno delovno/zaščitno obleko, ki nas je na RP KC pred 20 letiščitila pred vsem (mraz, dež, HIV, ....) - bela halja Evil or Very Mad . Dosti nostalgije - dokument, ki ga omenjam temelji na DIN in EN standardih Exclamation Naslednje leto gremo v EU Question Exclamation - ti predpisi bodo kar čez noč postali veljavni tudi pri nas.

Kar se tiče obutve, ki sodi med zaščitna delovna sredstva je res, da cokli, natikači, opanke, superge..... in ostala šara ne sodijo na noge zdravstvenega reševalca - NI VARNO Exclamation Res pa je tudi, da ni vedno udobno oz. zdravo nositi ustrezno zaščitno obutev - posledica: atletsko stopalo (glivice Twisted Evil ). Za obutev velja EN DIN 543 (upam, da je številka standarda prava), ki za delo na terenu (mislim, da delamo tudi na terenu in ne samo v ambulantah) predpisuje najvišjo stopnjo zaščite - S3P (sam standard obutev deli na splošno v tri kategorije S1, S2 in S3). S3 pomeni vodotesno obutev, antistatični, antikorozivni podlat, podlat odporen proti predrtju (žebelj), zaščitna kapica za prste...in še kaj bi se našlo.

Mene osebno naša pisanost niti ne moti - lepo bi bilo, da bi bili enotni toda enotnost na področju oblačil pomeni centralizacijo (beri-šparanje). Jaz sem zadovoljen, da počasi stanje izboljšuje tako, da čedalje pogosteje opažam kolege, ki so solidno oblečeni in zaščiteni, kar pa je naš temeljni cilj na tem področju Cool .

Čisto za na konec pa še ena črnogleda: Nobena še tako dobra zščitno/delovna obleka in oprema nam ne pomaga, če stoji v omari in se ne uporablja Twisted Evil .
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2003 9:12 pm    Naslov sporočila: Pulover Odgovori s citatom

Pred nekaj dnevi se mi zaradi ferslusa na jakni scufala ena nitka na puloverju... Kot verjetno vecina sem si sposodil vzigalnik in nitko zazgal.

A verjeli ali ne, ni izginila v plamenu, zagorela je in pricela kapljati... Kot bi topil plastiko. No ne vem kaki so predpisi oz, kaki bodo... a mi je stvar dala mocno misliti, vsi resevalci (velika vecina) namrec imajo puloverje iz istega materiala (50% volna + 50% akril) - sem preveril danes.

Zacetno sem sicer upal, da bo to le se en dober adut, ki se ga bom med stevilnimi drugimi posluzil pri boju za pravico, ko se ga bom lotil s svojim podjetjem... a, ce imajo se ostali isto stvar na sebi ocitno to nekdo odobrava in kdo je ta nekdo, ki dovoljuje kaj takega v celi vesoljni Sloveniji?

Prosil bi kolege, da pokukate v svoje puloverje in mi potrdite ali pise isto pri vas.

Osebno namrec menim, da pulover mora biti najraje negorljiv a ce je to neizvedljivo pa tako gorljiv, da naredi samo puf in ustvari kar se da malo toplote in nic ostankov.

Nas pulover pa lepo pridno gori in se raztaplja, nastaja pa tleca tekocinasta masa, ki se pridno zajeda v tkiva... In tako kolegi, kot gasilci veste, da ce tako snov, ki se raztaplja na telesu na zmocimo ali polijemo vodo cez njo nismo naredili nic, saj pod nastalo skorjo, ki smo jo ustvarili s povrsinskim ohlajanjem, snov se vedno unicuje tkiva... Na terenu pa je izjemno malo moznosti, da bi ustrezno ohladili tako opeklino.

Koliko vas torej ima isti pulover (etiketa s sestavo je znotraj na bocnem sivu)?

lp Igor

Stupidity isn't punishable by death.
If it was, there would be a hell of a population drop.

Laurell K. Hamilton
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 25, 2004 12:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ko sme zacel delati pripravnistvo sem si kupil (sam) dvoje belih hlac in "podedoval 3 majce in staro bundo) to je bila moja letno/zimska konfekcija 2 leti, po dveh letih sem si priboril se 2 hlac, 2 majc ( novih) in pravo bundo ( tud novo), sedaj po 4 letih pa sem dobil se pulover ... zakon !

tele kovinske kapce Mad ... sam so kar fajn mrzle pozimi .... Crying or Very sad

Da nebi smela sivati ena firima za vse resevalce ... ? zaradi konkurence ? dajte no ...
sej se jim ponudi ... to pa to bi vi zasil, koliko € ? in pol pac izberes med konkurenco najugodnejsega ....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Tehnologija na področju našega poklica Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu