www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kako daleč bi/ste šli
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 15, 2004 10:22 am    Naslov sporočila: Kako daleč bi/ste šli Odgovori s citatom

Anton je opisal vsebino svojega prtljaznika ... veliko opreme, vsaka mu čast.
Me pa zanima, glede na izkušnje in ostalo stroko, kako daleč bi si kateri izmed nas upal iti z nudenjem prve pomoči oz NMPja ...
Glede ena to da nismo "pooblaščeni" za skorajda nič druga kot za povijanje, merjenje vit.f., in prestrezanje bruhcov ...
jaz sem recimo že na prometni nastavil kanal brez zdravnika ( vsebina mojega dodatnega kufra ), upal sem si ker je bil to "domač" zdravnik in me pozna...

komentarji, izkusnje ... :
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mihab

Pridružen/-a: Pon Apr 2004 20:29

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 15, 2004 8:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa kaj je s tabo človek? Pa kje ti sploh delaš?
Ja, bravo- čestitam. Dal si kanal na prometni. Vsa čast. A sem lahko tvoj prijatelj!???
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2004 1:52 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ves miha nekje v nasi precudoviti drzavci te kanal na prometni lahko stane sluzbe... Nimam vsi enakih delovnih pogojev, nekje opravjajo interne licence, drugje pa direkotrji sestevajo kilometre in jim je stroka zadnja skrb.

Lahko verjamem, da ti naredis marsikja, tudi kolegi, ki se z motorji spravijo pred PHE enoto na intervencijo marsikja naredijo in imajo res "ballas"... Saj ne srednja sola, ne visja, ne visoka ne dovoljuje nic onstran zdravnikovega navodila... z visoko/visjo si laho menda privscimo kanal in NaCl - to je pa tudi vse...

torej vecina tega je narejena na lastno odgovornost... in osebno si na temu forumu ne upam napsiati kaj vse sem naredil na terenu ... no ja kak nos sem pe polepil pa krvaveco rano zavil... In vse kar imam v kufru v osebnem avtu imam zato, da ce bi na prometni bil kak zdravnik mu lahko oprema pride prav Rolling Eyes ...

Pogosto se mi je namrec ze zgodilo, da sem prisel v civilu na neko intervencijo in tam srecal zdravnika, ki je uporabil en kup stvari iz mojega kovcka... Ko sem pa bil v sluzbi pa se mi je ze zogdilo, da je bil zraven kak zdravnik ocividec, ki je pacienta celo intubiral ... kok mam jaz sreco...

Bradavicki pa res vsa cast za kanal, ki si gaje upal nastavit ker "pozna" domacega zdravnika. Jaz si pac tega ne upam, do izrecnega navodila, imam pa vedno tako sreco, da je kak zdravnik na intervencijah, ko sem sam ali v civilu...

lp i

Stupidity isn't punishable by death.
If it was, there would be a hell of a population drop.

Laurell K. Hamilton
Nazaj na vrh
Aljaž G.

Pridružen/-a: Sob Nov 2003 17:51
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2004 8:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, dokler stvar uspe, si lahko veliko privoščimo/-te. Ko pa se bo enkrat zalomilo, potem pa... Poglejte samo Šentjernej. Pa s tem nočem pogrevati tiste teme. Zavedati se moramo, da pač nismo zdravniki, pa čeprav verjamem, da je marsikateri reševalec z veliko intervencijami veliko bolj zverziran kot kak podeželski dr.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
umetna_bradavicka
Moderator foruma

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2004 11:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mihab pri nas nekateri zdravniki se vedno iscejo aspirine v urgenci kot analgetik za f. femuri ...
bognedaj pa da konkretno predlagas i.v. in kaksne tramal ...
si poducen da je veliko alergij na tramal in da je boljse da kar tak peljes ...

mislim da nekaj od 10 zdravnikov bi jih najbrz kompliciralo za kanal, bognedaj ( zadnje case se precej pobozen Twisted Evil ) pa da bi se kaj druga naredil ali pa da bi slo kaj narobe ....

da bi pa katere druge zdravnike srecal ? odnosi zdravnik / tehnik so zelo razlicni...

vrana vrani ne izkljuje oci,
vrabčka pa ubije.
Nazaj na vrh
Erik
Administrator foruma

Pridružen/-a: Ned Avg 2003 11:34
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2004 10:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Laughing Laughing ... a ni to ironično.
Na seminarjih se govori kako je treba narediti to in ono. Imamo delavnice o intubaciji, itraosalni iv kanal, ... in še veliko drugih stvari, katere se poučuje "urgentne" tehnike in sestre kako se stvari streže.

Kot je dejal... Aljaž
Citiram:
Ja, dokler stvar uspe, si lahko veliko privoščimo/-te. Ko pa se bo enkrat zalomilo, potem pa...

... te ne bo nihče kril. Za slab razplet dogodka bo lahko kriv tudi kanal, pa ne zato, ker ni bil pravilno nastavljen ampak zato, ker ga ni vstavil nekdo ki je za to usposobljen (po papirjih) Not talking .
Že vemo kako odvetniki dobijo vsako luknjo, da dokažejo svoj prav.

Opravljamo neko delo in za to niti nimamo zakonske podlage.
Kaj pa lahko naredi en sr. tehnik - zmeri temperaturo in RR ter zamenja plenico. Višji naj bi nastavili infuzijo, dohtar pa bi seveda intubiral.

Prav, vendar nekje kanale še vedno nastavljajo šoferji.... torej kje smo?
Na nekaterih seminarjih se žal sami sebe slepimo in to dobro vemo !
Nazaj na vrh
Posavec Anton

Pridružen/-a: Tor Sep 2003 0:22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2004 3:27 am    Naslov sporočila: Pooblastila Odgovori s citatom

Pozdrav vsem skupaj!

Vem kako je okoli po naši ljubi domovini, precej dobro poznam stvari. Crying or Very sad Ne morete povsod delati tisto kar bi vi želeli in znali in kar je najbolj pomembno, kar bi bilo najbolj prav za pacienta. Ponekod pri politravmi še vedno sploh ne nastavljajo kanalov... Embarassed Brez veze, da naštevamo, saj dobro vemo kako stvari stojijo.
Vsi skupaj upajmo, da se bodo stvari popravile z uvedbo izobraževanj, licenc... Pooblastila naj bi bila tu veliko bolj jasna (upam, da bodo!?). Question
Do takrat pa prijatelji dragi - delajte kar mislite, da je prav v korist bolnikov in poškodovancev ter se vedno vprašajte ali ste za to kar delate usposobljeni. V zdravila se ne bomo vtikali, ker je to absolutna domena zdravnikov (čeprav včasih tudi mi vidimo, da aspirin ni zdravilo izbora pri politravmi Confused ). Zavedajmo se tudi tega, da smo za vse kar storimo, odgovorni pacientom, svoji vesti, če se kaj zalomi pa tudi pred sodiščem Exclamation .
Včasih boli, ko nas ponižujejo in nas imajo za bedake. Ponavadi ravno ti "strokovnjaki" Crying or Very sad niso ravno perle tudi pri svojem delu. Menim, da ti ljudje nimajo prihodnosti, imajo pa trenutno moč, da stvari - napredek zavirajo. Na drugi strani pa poznam odlične strokovnjake, ki svoje delo izredno dobro obvladajo in znajo krasno delati v timu, ki ga vodijo. Takrat, tudi ob zahtevnih zadevah, ni težko delati. Verjemite, da se vse pokaže ob pravem času in ne obupajte.
Torej pamet v glavo in ne počnite bedarij - predvsem pa veliko potrpljenja Smile
Nazaj na vrh
viktorz
Moderator foruma

Pridružen/-a: Čet Apr 2004 13:23
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2004 10:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja bo kar držalo kar pravi Tone. Dokler s(m)o vsi skupaj spali, so si zdravniki uredili državo v državici.

Nismo pa s temi in podobnimi problemi obremenjeni samo pri nas. Tudi "kolegi-Rettungsassistenti" v Avstriji in Nemčiji imajo podobne težave s kompetencami.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
KONJAK

Pridružen/-a: Čet Dec 2003 13:25

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 12:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa kaj delate vsi tako paniko iz navadne intravenske kanile. Če poznaš način vstavitve, komplikacije, potrebnost in učinkovitost I.V. kanile potem brez strahu.

Imate poškodovanca, ki je izgubil veliko količino krvi, je šokiran, RR 80/60, zgublja zavest. Kaj zdaj??? Na razpolago imate poglobljeno razmišljanje o vstavitvi kanile ali pa hitro in učinkovito reševanje osnovnega problema (hipovolemije). Če imate ustrezno znanje, izkušnje, ne vidim nobene dileme.

Ali mogoče rešujemo življenja??

P.S. Umetna bradavička prosim te, ne odpiraj novih tem za vsako ceno!!!

Primož Velikonja
Nazaj na vrh
Aljaž G.

Pridružen/-a: Sob Nov 2003 17:51
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 2:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, mene pa njegovo odpiranje novih tem niti ne moti. Se vsaj kaj dogaja.

Kar pa se tiče kanil ipd. pa: "Z glavo na zabavo." Very Happy
Nazaj na vrh
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 3:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No za kolege v Avstriji sem prepričan, da od junija 2001 nimajo več takih problemov saj imajo v veljavi nov zakon o izobraževanju in kompetencah reševalcev v zdravstvu (imajo nov profil Notfallassistent). Ta zakon je po mnenju strokovnjakov najbolj napreden zakon na področju NMP za nezdravnike. Avtor zakona je Christoph Redelsteiner (direktor podiplomskega študija na Donavski univerzi), ki se je od leta 1988 dalje boril za njegov sprejem (pri tem 3 skoraj izgubil službo).

Da se držim teme bi dodal še nekaj na provokativno vprašanje. Kolegi tu ne gre za vprašanje poguma kaj si kdo upa in kaj ne. V prvi vrsti gre za reševanje človeškega življenja. Če je prisoten zdravnik ni dileme. Če ste pa sami ste dolžni ravnati v skladu s svojim znanjem, usposobljenostjo in izkušnjami. Torej pamet v roke in delajte samo tisto kar resnično obvladate. Pa še nekaj noben izobraževalni program, licenca ali pooblastila vas ne bodo razbremenila odgovornosti, kvečjemu vam bo večja odgovornost s pooblastili naložena, ker boste morali za poškodovanca več narediti. Pa poglejmo na problem šez druge strani, če npr. naredite strokovno napako (ne prepoznate intubacije v požiralnik) boste v vsakem primeru odgovarjali za to - z licenco ali brez.

P.S.: Kje je pa odgovor na vprašanje Embarassed ? Že izvajal postopke ACLS in ATLS tudi v SLO - tu brez terapije; v tujini (ZDA) celotna oskrba
Nedotakljivi

Pridružen/-a: Tor Maj 2004 15:00
Kraj: (evropa)

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 3:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Andrej lep pozdrav!

Imam eno vprešanje,in sicer:

Glede na to da se bližajo časi uporabe motorja,mi pa smo vsi samo tehniki ,do kje pa tukaj sežejo"pooblastila"?Mislim tistih nekaj minut ko si sam in vsi (očividci)priičakujejo od tebe
mali (čudež).

Vem eno je zakon,drugo je usposobljenost,tretje....ampak nekaj mokaš nardit!

Kaj bi svetoval v tem primeru glede na to da nas vse poznaš? Rolling Eyes

Lp MartinK
umetna_bradavicka
Moderator foruma

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 4:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uff ja tole je sele sranje, cist prav da si ga omenil Nedotakljivi ...

In pol se znajdes na kraju dogodka brez zdravnika, roki imas " zvezani" ... pol pa kaj bos delal ? Ponavadi nekaj lutamo pa se delamo pametne tolk da kupimo dost cajta da pride zdravnik ...

Ker pa opazam da se v urgenci ( vsaj pri nas) uporablja 5-6 vedno enakih zdravil, mislim da bi lahko sami nastavljal kanale in dal torecan + tramal, imobiliziral in zmeril saturacijo + vitalne f. ...
Nazaj na vrh
Nedotakljivi

Pridružen/-a: Tor Maj 2004 15:00
Kraj: (evropa)

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 4:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale z zdravili je mal globoka,kak airway,pa CC,triaža,imobilizacija pa to ,to bi pa že šlo
Mislm da tud kak kanal pa NaCl ne bi smel bit probllem če je cajt seveda!

To je samo moje skromno mnenje!

Lp Twisted Evil Evil or Very Mad
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 10:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nedotakljivi je napisal/a:
Andrej lep pozdrav!

Imam eno vprešanje,in sicer:

Glede na to da se bližajo časi uporabe motorja,mi pa smo vsi samo tehniki ,do kje pa tukaj sežejo"pooblastila"?Mislim tistih nekaj minut ko si sam in vsi (očividci)priičakujejo od tebe
mali (čudež).

Vem eno je zakon,drugo je usposobljenost,tretje....ampak nekaj mokaš nardit!

Kaj bi svetoval v tem primeru glede na to da nas vse poznaš? Rolling Eyes

Lp MartinK

Martin vse se bomo lepo zmenili pred samim štartom motorja. Predvidevam (pobožno upam), da bo to 1.6.2004.

LP

Andrej

P.S.: Glede na to, da si že v letu 2003 naredil veliko intervencij na motorju ne bi smelo biti dileme. Odgovor si lahko najdeš sam, če vržeš oko na opremo, ki jo voziš s seboj Cool .
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu