www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kako daleč bi/ste šli
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 19, 2004 1:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

KONJAK je napisal/a:
Pa kaj delate vsi tako paniko iz navadne intravenske kanile. Če poznaš način vstavitve, komplikacije, potrebnost in učinkovitost I.V. kanile potem brez strahu.

... ... ...

P.S. Umetna bradavička prosim te, ne odpiraj novih tem za vsako ceno!!!

Primož Velikonja

Sej noben ne dela panike, jaz pac imam vedno to sreco, da se najde kak zdravnik ocividec, ko sem na intervenciji, ce ze nimam zraven zdravnika bliznjega ZD ...

Drugace pa ne vem ali bos enakega mnenja, ko bos na podlagi odlocbe sodisca, ki bo rezultat civilne tozbe osebe, ki se je se spominjas ne moral odsteti cca. 750.000 SIT zaradi povzrocitve poskodbe na kozi...

Tozeca stranka bo namrec vztrajala na dejstvu, da gelde na odaljenost od ustanove kanla ni imel bistvenega vpliva na prezivetje... Obenem bo odvetnik dal na kocko tvojo strokovno usposobljenost gelde ocenjevanja stanja in sklepanja o ukrepih, ki si jih izvedel ne gelde na to da niso protokolarizirana ali pa ce so, jih ti ne obvladas (na papriju pac ne).

Seveda govorim v primeru, da ni zdravnika...

Tozba bo pa osnovana le na 1 mesec trajajocem in "zelo" bolecem vnetju na mestui vboda, ki ga bo zlobnez prav z zadovoljstvom unovcil, se posebej c emalo ve o temi kaj kdo sme ali ne...

Poudarjam se enkrat, nekje izvajajo interne edukacije in licence drugje pa direktorji sestevajo kilometre...

Verjemi, da ni povsod enako enostavno delat... so delovna okolja kjer ima vsako vozilo vso opremo in druga kjer imajo vozila v bolniskem prostoru dvotockovne varnostne pasove... In ne gelde na vnemo in znanje, prst bo kazal vedno na tistega, ki ga bo najlazje odstrelit.

Meni se ta tema zdi zelo zanimiva... in obcudujem tiste, ki tu gor napisejo kaj vse naredijo samostojno... jaz kot omenjeno imam pac to sreco, da je vedno kak zdravnik zraven.

lp i

Stupidity isn't punishable by death.
If it was, there would be a hell of a population drop.

Laurell K. Hamilton
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KONJAK

Pridružen/-a: Čet Dec 2003 13:25

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 19, 2004 10:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani Igor, če si še enkrat pozorno prebereš drugi stavek je odgovor na dlani.
Se pa popolnoma strinjam, da vsi v Sloveniji nimajo enakih možnosti izobraževanja in usposabljanja ter potrebne opreme. torej se spet vrnemo na drugi stavek, ki pravi (Če poznaš način vstavitve, komplikacije, potrebnost in učinkovitost I.V. kanile potem brez strahu).

Če sem za bolnika/poškodovanca naredil vse kar je v moji moči in strokovno neoprorečno lahko brez slabe vesti in občutka krivde stopim pred roko pravice. Tudi če bom plačal 750.000 sit zaradi povzročitve poškodbe na koži, bom vedel, da je to na račun izboljšanja zdravstvenega stanja bolnika.
Rad bi pa vedel, če mogoče poznaš kakšen primer v Sloveniji (tožba) ali je to kar malo na pamet.??!!

Spanje bo še vedno mirno!

LP

Primož Velikonja
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 19, 2004 11:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Strinjam se s teboj glede tvojega drugega stavka in sem v navedeno tudi sam prepričan, stojim vedno za svojimi besedami in dejanji...

Zelel sem pa le izpostaviti kar si ocitno tudi sam razumel, razlicni ljudje razlicno razmisljamo in od okolja v katerem se zaposlimo je odvisno kako se bomo izoblikovali in koliko si bomo upali... na koncen izdelek (naso osebnost) pa definitivno vplivajo izkusnje, ki so lahko tudi slabe ali celo zelo slabe...

In tu je se pravni red... vsi smo namrec subjekti in kot taki dolocbam podlozni, vsako dejanje pa ceprav upraviceno terja svoje posledice, ki jih nekdo lahko manipulira znotraj svojega poznavanja pisanih norm. Zgoraj opisani primer je dejstvo, ki je prodikt slovenskega pravnega sistema dogodek sega v leto 1995 sodba pa je iz leta 2001.

Kolega se je po posvetu z odvetnikom odlocil za placilo zneska (nihce vkljucno z izvedenci se ni potegnil za njega - vsi so izhajali iz razvidnih dejstev ne pa iz narave sluzbe in dogajnja... na sodiscu namrec velja kar je ne pa kar bi lahko bilo ce bi bilo... - po moje ni prav je pa pravo zal tako), kakrsnakoli pritozba bi verjetno bila nesmiselna saj je marsikaj tezko dokazati... Suma sumarum se je pa kolega odlocil (ce se prav spominjam) za proti tozbo - ki je prav tako utemljena na naravnost absurdnih dejstvih (nimam natancnih podatkov, pisem po spominu) a so le dokazljiva dejstva in mislim, da bo svoj denar dobil nazaj... (cez nekaj let)... Nisem pa 100% gelde te proti tozbe saj nimam osebnega stika s clovekom in situacijo.... Morda bo pa tudi sam kaj napisal, ce obisce ta forum.

lp i

Laurell K. Hamilton
Nazaj na vrh
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 6:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja pa ka bi rad KONJAK ? ka pa sem zdej naredil narobe ? ne odpiram tem za vsako ceno ampak vprasam tisto kar me zanima !

............................ ! Very Happy
Nazaj na vrh
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 7:40 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Igor Laughing Laughing Laughing .Imaš pa smolo. Če dobro pomislim se je meni tudi to velikokrat zgodilo, ravno sem kramo navlekel iz prtljažnika do ponesrečenca in evo ti ga na zdravnik, ki je potem opravil svoje in mi porabil ves material, ki ga šparam, če si kdo gležen zvije Shocked .
mihab

Pridružen/-a: Pon Apr 2004 20:29

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 8:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Popolnoma se strinjam s Konjakom, ki trdi,da če si v neki stvari strokovno podkovan, potem take postopko izvajaj. Zase vem, da bom v vsakem primeru (tudi, če nisem v službi) naredil vse, kar delam tudi v službi. Torej naredil bom vse v dobro pacienta - poškodovanca. Bom pa za vsako stvarjo stal oz. bom znal vsak tak poseg zagovarjal. Mogoče je res, da nimamo vsi enakih možnosti, pa vendarle fantje - tu smo, da naredimo vse kar je v naši moči, da bomo pomagali!
Seveda pa to ne pomeni, da bom brezglavo izvajal postopke o katerih se mi ne sanja. I.v. kanal se mi sploh ne zdi sporen, pa delovne naloge gor ali dol. Če bom ocenil, da je potreben, ga bom namestil. Je pa i.v. kanal še najbolj banalna stvar pri našem delu.
Žalostno pa je, ko Bradavička napiše, da "luta" ko čaka zdravnika. Veš, meni se še ni zgodilo, da bi moral zavlačevati do prihoda zdravnika. Ponavadi imam polne roke dela in se sploh ne obremenjujem s tem, kdaj pride dr.. Dela je dovolj, sploh če hočeš delo opraviti kvalitetno.
Je pa žalostno ko napišeš, da nimamo pooblastil za drugega kot lovljenje bruhcev.
Res je da nimamo pooblastil za določene stvari, zato pa spadajo v naše delovne obveznosti postopki, s katerimi lahko uspešno vzdržujemo vitalne funkcije, tu je še imobilizacija, ki je ključnega pomena za uspešen transport in za preprečevanje nadaljnih poškodb, pa zaustavljanje krvavitev, i.t.d.
Dokler vsi reševalci ne bomo obvladali teh postopkov do potankosti nimamo kaj sanjati, o dodatnih postopkih NMP-ja.
Naj samo navedem primere, s katerimi se srečujemo na urgenci.
Se je že zgodilo, da so na urgenco KC-ja (pa niso bili naši fantje) da so pripeljali poškodovanca s prometne, kateremu so imobilizirali KED, pa je moral hoditi do ambulante s kedom na sebi,... Takih štorij je ogromno, pa ne bi rad koga užalil, ampak HALOOOO!
Dajmo fantje prvo svoje delo obvladati, pa potem jokajmo, da bi radi večja pooblastila.
Toliko zaenkrat....
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 8:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Andrej, vidim, da si zelo dobro postekal "point" tega kar sem napisal Cool ...

Kot si rekel al v sluzbi ali v civilu vedno je kje kak zdravnik, ki mi pomaga in porabi vse kar mam sabo... ene dvakrat so mi celo pacienta intubirali... pa se parametre na ventilaoptrju mi je postavil... Wink

Kok mam jaz sreco na terenu ha, Razz no al pa smolo, da mi vsakic en kup robe iz kufra porabijo...

lp i

Laurell K. Hamilton
Nazaj na vrh
viktorz
Moderator foruma

Pridružen/-a: Čet Apr 2004 13:23
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 10:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je pa krivica .... Pri nas Shocked toliko zdravnikov primanjkuje pri vas pa kar iz grma skačejo. Laughing
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Nedotakljivi

Pridružen/-a: Tor Maj 2004 15:00
Kraj: (evropa)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2004 5:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Se je že zgodilo, da so na urgenco KC-ja (pa niso bili naši fantje) da so pripeljali poškodovanca s prometne, kateremu so imobilizirali KED, pa je moral hoditi do ambulante s kedom na sebi,... Takih štorij je ogromno, pa ne bi rad koga užalil, ampak HALOOOO!
Dajmo fantje prvo svoje delo obvladati, pa potem jokajmo, da bi radi večja pooblastila.
Toliko zaenkrat....
Applause

Miha sej to je v redu!!
stojko

Pridružen/-a: Tor Mar 2004 11:52
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 4:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V to razpravo se moram vklopit in povedat svoje mnenje. Pred dvajsetimi leti, ko sem začel delati na RP nismo imeli nobenih problemov s prekoračitvijo svojih pooblastil, ker jih enostavno nismo imeli s čim prekoračiti. Oprema v RV je bila tako skromna da razen imobilizacije, hemostaze in preveze rane ničesar več nismo mogli narediti. No ja, kakšen bruhec smo še ujeli. :-& In? Ali veste kolikokrat sem moral gledati pacijente kako odhajajo k Evil or Very Mad , vedel sem da bi jim lahko pomagali več in bolje, a za to nismo bili opremljeni, nismo imeli dovolj praktičnega znanja in nobene podpore s strani zdravnikov. Status Quo je odgovarjal večini. Z uveljavitvijo zakona o službi NMP so se stvari precej spremenile. Sedaj imamo ogromno opreme, znanje je na neprimerno višjem nivoju, s pooblastili smo pa nazadovali. Z razmejitvijo del v zdravstveni negi so srednjemu zdravstvenemu tehniku oduzeta skoraj vsa pooblastila, ki presegajo i.m. injekcijo, ne glede na to ali je zdravnik prisoten ali ne. Poglejte po bolnicah, ali lahko srednji delijo terapijo na oddelkih? Po večini ne. Formalno - pravno gledano pa mi nimamo nič večje izobrazbe, ne pooblastil, kot tehniki v bolnicah. DEjstvo pa je, da so na RP in PHE po Sloveniji v sestavah večinoma srednji tehniki. In kaj sedaj? Mslim, da bi lahko imeli prav oboji: tisti, ki zagovarjajo ukrepanje, kot tisti, ki se ga branijo. Vsekakor pa velja pravilo: Če si ukrepal, ne glede ali v okviru svojih pooblastil ali izven njih, moraš za posledice prevzeti odgovornost. In morebitne sankcije. Seveda je občutek precej lažji, če si ukrepal za dobro pacijenta, kot pa zgolj zaradi imidža. Think
Pa saj sem napisal cel spis. Sorry.
Nazaj na vrh
umetna_bradavicka
Moderator foruma

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 8:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja no mihab ... zdaj ce mislis da stojim zram pacienta in ga gledam " in da kupujem cas" ... to ni bilo tako misljeno ...
recimo ja ... imobilizacija ... poškodba ni problema ...
kaj pa če prideš na interno zadevo, zdravnik je ene 70 let stari privatnik, ki ti tezi za vsako besedo ki jo izreces ... cakas na njega ...... zmeris vitalne funkcije ...on pride cez pol ure, ker si je se moral sprintat napotnico in prevoznico ... vitalne f. njega pac ploh ne zanimajo ker ko se je on medicino ucil to sploh ocitno niso poznali, .... vprasas za kanal ...meni da ni potrebno... konkretni primer :bolecina v prsih, tlak 90/60, pulz 120 .... on da morfij s.c. in pol sedimo kaksno uro zram da bolecina popusti in jo sam odpeljem z urgentnim resevalnim vozilom v bolnico ... da ne opisem izraza na obrazu, ko mu omenim urgentni protokol ... Rolling Eyes

in kaj naj delam poleg takega pacinta pol ure ko cakam na zdravnika ....

pac nimamo vsi zdravnikov ki bi skakali iz grmovja in nesebicno, strokovno, brezplacno nudili pomoc ...
Nazaj na vrh
umetna_bradavicka
Moderator foruma

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 9:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

aja pa da ne boste mislili da so vsi tako visoko solani, se pa najdejo ...
in mislim da naredimo vse, vcasih ko gremo sami z urgenco ( brez spremstva zdravnika) se vec kot lahko ...
seveda vcasih pa se na sprejemni amb. drzijo za glavo in Embarassed
samo vrana vrani ne izkljuje oci ...

ce kdo ve za kaj rabljene med. opreme ...
Nazaj na vrh
steklar11

Pridružen/-a: Tor Jun 2004 16:22
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 01, 2004 8:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Svaka čast za nastavljen kanal car si res, jaz si kaj takega nebi upal storiti. Ja pa to da poznaš zdravnika, moraš pa res biti nekaj posebnega. Najbrž te je po celi štajerski zadosti. Delaj še naprej tako pa srečno vožnjo. Upam da ne boš spet kje končal v jarku z nosom navzdol. Embarassed

Shocked
Nazaj na vrh
Posavec Anton

Pridružen/-a: Tor Sep 2003 0:22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 02, 2004 10:25 am    Naslov sporočila: Nizki udarci Odgovori s citatom

Spostovani steklar, ki nimas niti toliko jajc, da bi se identificiral. Evil or Very Mad Prosim te za neko etično mejo in prosim brez žalitev. Crying or Very sad Strahoten pogum je, da dražiš in žališ skrit za grmom. Vem, da to niso tvoje kvalitete in da znaš pokazati še kaj boljšega! Applause Prispevaj drugače, da bomo vsi skupaj boljši. Prav zato te prosim, da nehaš vseprek zlivati gnojnico. Za to se ti že vnaprej zahvaljujem!!! Lep pozdrav!

Tone
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Ursa

Pridružen/-a: Ned Jun 2004 20:12

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 04, 2004 2:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP vsem skupaj...ze en cajt prebiram tale vas forum...zanimiva zadeva ni kaj!moti pa me le nekaj!...zakaj se samo prepirate? mislim tko ne da se prepirate...sam drug po drugem skacete.jst osebno mislim da ste res the best ker si ze tok upate pa nj bo kr kol ze(ne izhajam iz teh zadev+se ne spoznam dobro)...vsak pac pomaga po svojih moceh....majhn manj skacite drug po drugem Smile ...upam da nism zadela Brick wall ...sj tema vem da je zgresena sam sm ravno te poste prebirala....pa sm se kr tuki vstavla Smile ...
pa brez zamere Wink
LP
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu