www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Balonarska nesreča Ig

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Ostalo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Franci Antlej

Pridružen/-a: Ned Jan 2012 19:49
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 24, 2012 12:48 pm    Naslov sporočila: Balonarska nesreča Ig Odgovori s citatom

http://blog.zdravstvena.info/balonarska-nesreca-23-8-2012-ig-ljubljana-zgodba-pogled-utrinki-in-misli-resevalca-ekipe-nmp/

zelo dobro napisano,pohvala avtorju.
boštjančk

Pridružen/-a: Sre Feb 2005 11:27
Kraj: povžarija

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 25, 2012 10:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

še blog poklicnega gasilca GBL

http://www.gasilci112.si/blog16.php
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 28, 2012 10:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jaz pa ne razumem, da so jih kar 10 reanimirali in očitno uspeh 10/10 ... mislim... celo dr. Housu je enkrat eden umrl
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 31, 2012 11:42 am    Naslov sporočila: Nesreča balona Odgovori s citatom

Na tej intervenciji je šlo za 10 travmatoloških reanimacij; to pomeni da so bili poškodovanci vitalno nestabilni, zelo hudo poškodovani oz. življenjsko ogroženi. Glede na težo in vrsto poškodb in njihovo zdravstveno stanje ter število ponesrečenih je dosežek, da nihče ni umrl na kraju dogodka oz. da v roku 48 ur nihče ni umrl v bolnišnici. Z drugega vidika lahko rečemo, da se uspešnost posredavnja NMP na množični nesreči meri v številu umrlih, ki po vseh pravilih ne bi smeli umreti...v tem primeru, kot sem že rekel ni umrl nihče; torej govorimo o 100% uspehu.

LP

Andrej
boštjančk

Pridružen/-a: Sre Feb 2005 11:27
Kraj: povžarija

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 01, 2012 11:05 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, uspeh je, da so bili vsi v bolj kot ne, doglednem času oskrbljeni in prepeljani, da se je število smrtih žrtev končalo praktično že na samem terenu. Tukaj imajo vsi sodelujoči izredne zasluge.
Kaj pa če bi prišlo do nesreče s takšnim številom ob 23.00 uri ali pa ob 1ih zjutraj??? Po mojem mnenju bistveno slabši rezultat. Bilo bi prisotnih bistveno manj ekip, ki bi prihajale bistveno bolj počasi! Ne moremo se vedno zanašati na gasilce in druge enote. Kako bi bilo, če bi se to zgodilo v času velikega požara na Krasu in primorski?
Verjetno se zavedaš, da bi se poškodbe pripetile tudi med samimi reševalskimi ekipami, ki so bile prisotne. Sam ta teren ima številne grebne , luknju itd itd. Ali imamo vsi tiste potrebne čelade z pripadajočo svetilko, na katere zaposleni že nekaj časa opozarjamo??? NE!!! Ni potrebe očitno. Kaj pa komunikacija? Na veliko žalost nimamo niti vsak svoje prenosne postaje. Komunikacija na takšni intervenciji je bila nemogoča! Ali imamo reševalci kakšno izobraževanje o komunikaciji po UKW postajah? Niti pod točko razno! Zakaj vodja izmene ni imel ob sebi vsaj še dva pomočnika, ki bi jih moral imeti, pa sta bila prisotna na samem kraju? Kaj je z neuporabnimi triažnimi kartončki? Se bo kaj zganilo in se jih zamenja, ali se bo le te uporabljalo še naslednjih 100 let? Zakaj so se reševalne ekipe vozile "okrog riti v varžet" ker je policija zaradi prevoza enega dilerja zaprla cesto in delala nepotrbne zastoje?
To je samo nekaj "malenkosti" za katere se bo mogoče spregovorilo samo še na enem ali dveh sestankih, potem pa vse po starem.
Sedaj je zopet pravi trenutek, da se pokaže ljudem, ki se ukvarjajo samo s financami in nam odrejajo kaj in koliko bomo imeli, kaj manjka in kaj "krvavo" potrebujemo.

Kakorkoli, reševanje uspešno, kljub pomanjklivostim se je delalo dobro, končni rezultat kljub posledicam zelo dober, mi pa bomo še naprej scali proti vetru in poskušali ostati suhi. Pa kaj zato, saj smo samo reševalčki!!!

Pa da ne bo pomote, ne leti vpis osebno nate, vendar se mi zdi želostno, da se niti najmanjšega problema ne izpostavi javno, tako kot bi to bilo potrebno.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 04, 2012 12:13 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo kolega,

Mislim, da se vsi v naši hiši dobro zavedamo, da bi se ob malce drugačnih okoliščinah interevencija lahko odvila čisto drugače. Napovedovati v naprej kako bi se določena intervencija izšla, če bi bila ob tej uri, tej lokaciji etc. je zelo negotovo, ker na izid intervencije vpliva ogromno dejavnikov na katere mi nimamo vpliva (poznaš tisto o če-ju in čebuli…). Edino kar lahko rečemo je to, da bi bila intervencija ob drugi uri/lokaciji veliko bolj zahtevna…Na tem mestu bi še opozoril, da se pogovarjamo o množičnih nesrečah za katere je značilno ravno to, da nam takrat primanjkuje kadra, opreme, vozil, da so velike težave pri komuniciranju, da je prisoten kaos, »slabe odločitve« (dostikrat žal pade takšna ocena iz fotelja in po bitki), zmeda v prometu, etc. Če od začetka vse špila ne gre za množično nesrečo…Izpostavil si celo vrsto vprašanj, tem ob bok bi jih jaz lahko naštel bistveno več. Verjemi mi, da bomo za vsa vprašanja (po)iskali odgovore in tudi rešitve, seveda kar je v naši moči…V roku 14 dni je napovedana skupna analiza na URSZR, kjer bomo izpostavili dejstvo glede triažnih kartonov, da se od Višnje Gore ni zgodilo nič; veš pa da je ta dokument predpisan s Pravilnikom o službi NMP…Veš tudi, da se od začetka julija pripravljamo na vajo MN Vlak 2012, ki bo v LJ 22.9…v končno analizo vaje bo vključena tudi ocena obstoječih triažnih kartonov in dana pobuda na pristojne organe vključno s predlogom novega triažnega kartona…veš tudi, da se UKC že več kot eno leto pripravlja na NIAHO/DNV akreditacijo, kar bo sistematično uredilo zagotavljanje pripravljenosti na različne izredne dogodke; med njimi tudi na množične nesreče…Glede opreme pa je na RP v teku izdelava plana nabav za leti 2013/14, rok izdelave je 17.9….čakam na predloge in pobude. In čisto na koncu še moj komentar na zaključek tvoje objave, zadeva je preveč resna, da bi si lahko privoščili prehitro in včasih tudi nepreverjeno izpostavljanje problemov v javnosti. V upoštev pride vsekakor kanček ljudske modrosti:…bolj, ko govorimo o drugih, več povemo o sebi…ali…pomembno je vedeti, kdaj govoriti in kdaj molčati...Še najbolj pa mi je pri srcu latinski pregovor Ad paenitendum propat, cito qui iudicat. -- "Kdor hitro sodi, hitro obžaluje."

LP

Andrej

P.S.: Beri časopisje ta teden oz. poslušaj radio mogoče boš prebral/slišal kaj takega kar ti bo ustrezalo. Ali pač ne…
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 10, 2012 5:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pridružujem se mnenju "boštjančka" da pač brežične komunikacije v Slo niso urejene...

Potrebovali bi 1-2 skupna kanala (enaka in programirana) po vsej sloveniji ki se pac uporabljata za te namene.

AndrejF... hvala za odgovor... široka javnost si je pač predstavljala po domače ... v glavnem mrtvi so bili, pol pa so jih oživel. ... pač teminologija Wink ki te tud žejnega pripelja čez vodo.
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Ostalo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu