www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

ÄŚemu tako?

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
IPP

Pridružen/-a: Čet Jun 2004 22:49

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2010 12:22 am    Naslov sporočila: ÄŚemu tako? Odgovori s citatom

http://vimeo.com/7926774
http://vimeo.com/7926920

Vse lepo in prav a ÄŤemu policija in ÄŤemu vsakokratno hupanje ob prehitevanju?

Sam ne delam na RP sem pa v ekipi, ki skrbi za premestitve tako, da večkrat na mesec RV postane moje delavno mesto. Vozim se z x številom šoferjev in imam že x premestitev za sabo pa še nikoli pred nami ni šla policija. V filmu 2 policijski vozili?!

Kot drugo vozniki RV so bili vedno zelo umirjeni skoncentrirane brez vsakega dodatnega hupanja in trobljenja in nepotrebnega spuščanja volana. Predvideni časi pa so bili +/- 5 min odvisno do termina premestitve.
V zgornjem primeru se je oÄŤitno veliko tvegalo. Voznik RV ja je imel slab pregled pred sabo ker je bila policija preblizu, ÄŤe bi se zaciklalo policiji bi RV teĹľko izognil nesreÄŤi saj je teĹľji in manj okreten od Oktavije.

Ne vem no...jaz se nebi Ĺľelel takole peljat pacient pa mislim, da tudi ne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blisk

Pridružen/-a: Tor Nov 2009 23:00
Kraj: Posavje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2010 9:43 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poglej IPP, maš čist prav. Lahko ti za sebe povem da bi se definitivno peljal počasneje, hitrost bi tako zmanšal da bi se znebil policistov oz. povečal razdaljo, to je prvo. Sigurno bi mogel biti prevoz bolj mirjen čeprav gre za nujno vožnjo.
Je pa vsak voznik odgovoren sam za svojo vožjno ( če se tega zavedaš ).
LP!
Nazaj na vrh
Korosc

Pridružen/-a: Tor Jan 2005 23:06
Kraj: sg

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2010 4:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

spominjate me na sodelavca, ki reÄŤe: "ÄŤe mu je usojeno, mu je tako usojeno" in se peljemo na "urgentni" izlet Smile mislim...
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 5:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za mano je 17 let resevalne in od tega kar nekaj x-ov premestitev tako v spremstvu kot za volanom... Iz obale namrec nekaj krat tedensko premescamo v Ljubljano razlicne paciente. Spremstvo policije je stvar odlocitve / moznosti / dogovora...

Praviloma tako imenovano "ciscenje" narocamo poleti a je to le nekaj krat letno. Odkar je avtocesta skoraj od vrat do vrat je tudi tega vse manj. Nekoc smo namrec morali prevoziti dobro stevilo ovinkov pred vstopom na avtocesto in iz tega vidika je tu odgovor na to "zakaj policija". Odvisno je namrec od stanja pacienta in ceste, ki jo moras prevoziti.

In se moje osebno razumevanje zgoraj napisanega; edini namen "ciscenja" je zagotoviti kar se da tekoco voznjo... Torej za ciscenje se navadno odlocamo pri zelo majhnih otrocih (prirojene napake) in pacientih s stanji kjer bi naglo zaviranje in pospesevanje lahko poslabsalo zateceno stanje (SAH). Torej, ko je naroceno "ciscenje" resevalno vozilo praviloma vozi bolj tekoce in, ceprav se nisem poglabljal v analizo posnetkov mislim, da je ta namen tudi dosezen. Vsaj zdi se mi tako po hitrem ogledu nekaj delov obeh posnetkov... ni se mi dalo gledat obeh od zacetka do konca.

Hupanje: Na drugem posnetku tudi meni ni najbolj jasno kaj bi kolega rad dosegel s tem. Uprablja namrec avtomobilsko hupo, ki jo zunaj ob vsemu tuljenju siren obeh vozil ni kaj prida slisati. Se sirena je pogosto problem zaradi zraka, ki ga z vozilom rezes in, ce te nekdo za tabo na 20m razdalje slisi te morda uni spredaj na pol manjsi razdalji ne slisi - zato se skozi leta resevalna vozila opremljajo z vse vec ravni luci naj bi pa bile na vsaj treh ravneh.

A, ce pogledas (in poslusas) prvi posnetek cujes, da imata resevalno vozilo in policijski avto drugacno sireno. Policija ima kratko zavijanje resilec pa dolgo. S tem je pokrit sirsi spekter slisnosti. Problem je namrec v temu, da clovesko uho razlicno intenzivno dojema razlicne visine tonov. In to velja tako pri razlicnih ljudeh kot pri ljudeh razlicnih starosti (napetost bobnica). In, ce poslusas hupanje na prvem posneetku cujes, da gre za elektronsko trobilo, ki za trenutek, ko se oglasi izklopi zavijanje sirene. Torej na posnetku vidis, da kolega hupa pred krizisci in ob prehitevanjih. Jaz si to zelo preprosto razlagam s pokrivanjem vecjega spektra slisnost s prekintivami stalnih tonov in dodajanjem nizjega tona. Izjmeno majhen odstotek danasnjih voznikov uporablja ogledala ali drugace spremlja promet, kar vidimo tudi na posnetku. Torej cuje sireno, pocaka, da pripeelje mimo policija in se zapelje za njimi *bum* - zato je smileno imeti razlicni sireni, ter ne pustiti prevec razdalje med spremljanim in spremljajocim vozilom. Enako je pri prehitevanju; voznik pusti policista mimo in zapre pot resilcu.

Sicer se resevalna vozila opremljajo s sirenami, ki imajo funkcijo hupanja v ZDA ze dolgo. Leta 2003 pa je eden od kolegov iz nase enote nasel ponudnika v Sloveniji za takrat novo vozilo in tako se je zacelo. Osebno pa namesto tega hupanja raje uproabljam zracno sireno skupaj z elektronsko, ki pa ni nujno, da jo konkretno vozilo na posnetku ima saj ni predpisana jo pa pri nas imamo zelo dolgo in izkusnje so dobre. Zracna sirena je se ena opcija, ki ima nizji ton in pokriva se dodaten spekter slisnosti. Torej o frekvenci hupanja na posnetku ne bi polemiziral saj se tudi meni zdi, da marsikdo ima zalepljen prst na tem knofu, ko opazujem kolege ali se z njimi vozim ampak OK... to je subjektivno mnenje.

In se zakaj dva policijska avta na drugem posnetku... Ne spominjam se tocno razloga zakaj smo se pri transportu ene nekaj dni stare puncke hoteli ogniti vsem moznim zapeltom, ki jih cesta skriva in smo ene par let nazaj prosili za "ciscenje" od vrat do vrat... Avto cesta je ze bila sam ni bilo se vinjet, sredina avgusta, proti koncu tedna, ura po kosilu, ... ... No policija nam je zagotovila spremljanje od vrat do vrat na ta nacin, da so si nas podajali kot stafeto. Torej ugibam; morda je ta koscek posnetka glih tisti del kjer si dva policisjka avta menjujeta spremstvo in se bo en na ustreznem mest izlocil.

Korosc je napisal/a:
spominjate me na sodelavca, ki reÄŤe: "ÄŤe mu je usojeno, mu je tako usojeno" in se peljemo na "urgentni" izlet Smile mislim...

Spominjam se podobnih izjav 12 in vec let nazaj... In spominjam se svoje reakcije na take izjave... Smile e, ja... imel sem dobrih 20 let.

Toliko "na kratko" Wink

lp, i

Stupidity isn't punishable by death.
If it was, there would be a hell of a population drop.

Laurell K. Hamilton
Nazaj na vrh
Korosc

Pridružen/-a: Tor Jan 2005 23:06
Kraj: sg

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 9:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nekaj argumentov, zakaj potrebno takšno "cviljenje, tuljenje, hupanje, hornanje in kaj še vse":
-moški okrog 50, disekcija aorte, krvavitev v osrčnik, ....
-dve minuti po prispetju v kc mb šel v fibrilacijo...
-kaj bi lahko storili na terenu? NIÄŚ
-v kc so ga uspešno rešili!
-danes ta moški hodi v službo!

LEPO JE BITI EN ÄŚLEN V TEJ VERIGI !
Nazaj na vrh
dzanzi

Pridružen/-a: Tor Jun 2005 12:52

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2010 3:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razlog zakaj se hupa je v tem, da ob vklopu sirene preko elektronike le ta proizvaja določen ton glede na to, na katero je nastavljeno. Dotična elektronika, ki se uporablja v tem vozilu, pa ima možnost, da reševalec s pritiskom na hupo osnovnega vozila spusti enkrat skozi vse tone dotične elekronike in s tem poveča spekter slišnosti. V tem primeru se sploh ne sliši hupe osnovnega vozila
Nazaj na vrh
umetna_bradavicka
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Jan 2004 13:08
Kraj: stajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2010 10:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ko sem mel policijo pred seboj, je bilo samo - kot plus.
Avtomobili so se umaknili policiji, pol pa sam jaz nagazil na njih ko so se spet na cesto spravl ... ( zaradi prevelike varnostne razdalje ? ? )
supersonic

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 17:11
Kraj: štajerska

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 17, 2010 11:09 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav. Mene pa zanima kakšna je bila diagnoza pacienta za takšno vratolomno vožnjo.... Da ma čas tehnik snemat 8 min vožnje.... To je že pa malo huda vožnja... No to je samo moj komentar, seveda pa ne vem za kakšno premestitev je šlo. Me pa res zanima !!!!!!!
Jerc

Pridružen/-a: Sre Nov 2009 22:04
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 18, 2010 11:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Korosc je napisal/a:
nekaj argumentov, zakaj potrebno takšno "cviljenje, tuljenje, hupanje, hornanje in kaj še vse":
-moški okrog 50, disekcija aorte, krvavitev v osrčnik, ....
-dve minuti po prispetju v kc mb šel v fibrilacijo...
-kaj bi lahko storili na terenu? NIÄŚ
-v kc so ga uspešno rešili!
-danes ta moški hodi v službo!

LEPO JE BITI EN ÄŚLEN V TEJ VERIGI !
Nazaj na vrh
supersonic

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 17:11
Kraj: štajerska

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 20, 2010 2:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A tako.... Se opraviÄŤujem, ker nisem podrobno prebral vse odgovore..... Ja to je po tem takem kr nujna voĹľnja... Lepo da je bilo vse ok...!!!!!
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu