www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izpah rame - nujno/ne nujno

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
IPP

Pridružen/-a: Čet Jun 2004 22:49

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 12:58 pm    Naslov sporočila: Izpah rame - nujno/ne nujno Odgovori s citatom

Pozdrav

Kako se odločit pri poškodbi smučarja ali je posredovanje nujno ali nenujno oz ga treba pripeljat v lokalno bolnišnico hitro ali lako čaka.

Primer:
Smučar smuča sam!
Pade in pride do izpaha desne rame.
Na smučišču oskrbljen (rama imobilizirana)vendar čuti mravljince v prstih rok in bolečine v roki in rami.
Analgetik per os.
Koža po obrazu bleda.

Aha pa še sprejemljiv čas za prevoz, če je stvar nenujna.

Nazadnje urejal/a IPP Sre Apr 09, 2008 4:04 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jinho

Pridružen/-a: Pet Jul 2006 13:50

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 3:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jah, jaz zdaj točno ne vem kaj si mislil vprašat, pomoje si nekaj pozabil.
Ali pa samo jaz ne razumem vprašanja Embarassed
Nazaj na vrh
IPP

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 4:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jinho je napisal/a:
Jah, jaz zdaj točno ne vem kaj si mislil vprašat, pomoje si nekaj pozabil.
Ali pa samo jaz ne razumem vprašanja Embarassed

Lahko tak poškodovanec čaka na prevoz ali ne?
Nazaj na vrh
Matej_

Pridružen/-a: Sre Feb 2004 22:55

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 4:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z rešilcem, osebnim avtom, helikopterjem Question Question

Katero prevozno sredstvo maš v mislih ti Question
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 6:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni se zdi, da je IPP dovolj konkreten primer dal... torej moj razplet, ce sem v civilu v taki situaciji... recimo, da je smucar moj brat (on pac v druzini smuca) in smo z njegovim avtom nekje (torej nimam "opreme" s sabo).

Po taki oskrbi kot je zgoraj opisana bi ga pac dal v avto in zapeljal do bliznjega ZD in se zmenil z zdravnikom za nekaj "konkretnejsega" i.v. ... verjetno bi moral pristat na Tramal pa bi pol ure moral zicat se Torecan sam OK tako bi se pac to najverjetneje razpletlo v vecjem delu Slo. in v koncni fazi bi za tak primer bil Tramal vec kot dovolj. Po analgeziji bi ga pa zapeljal v najbizjo ustrezno ustanovo oz., ce je najbilzja 1 uro voznje, nasa "domaca" pa 1 uro 20 bi sel kar "domov".

Da bi klical resilca za izpahnjeno ramo (ce je to bio misljeno) mi se na pamet ne pride... "In extremis" ob resnicno hudih bolecinah bi verjetno probal vztrajat na prihod kakega zdravnika na smucisce, da bi tam prejel kaj "konkretnejsega" in potem dalje po zgoraj opisanem scenariju...

Koza po obrazu bleda... e ja... verjeli ali ne izpahnjena rama boli Confused

Nazadnje urejal/a igor Sre Apr 09, 2008 11:45 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
IPP

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 10:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

igor je napisal/a:
Meni se zdi, da je IPP dovolj konkreten primer dal... torej moj razplet, ce sem v civilu v taki situaciji... recimo, da je smucar moj brat (on pac v druzini smuca) in smo z njegovim avtom nekje (torej nimam "opreme" s sabo).

Po taki oskrbi kot je zgoraj opisana bi ga pac dal v avto in zapeljal do bliznjega ZD in se zmenil z zdravnikom za nekaj "konkretnejsega" i.v. ... verjetno bi moral pristat na Tramal pa bi pol ure moral zicat se Torecan sam OK tako bi se pac to najverjetneje razpletlo v vecjem delu Slo. in v koncni fazi bi za tak primer bil Tramal vec kot dovolj. Po analgeziji bi ga pa zapeljal v najbizjo ustrezno ustanovo oz., ce je najbilzja 1 uro voznje, nasa "domaca" pa 1 uro 20 bi sel kar "domov".

Da bi klical resilca za izpahnjeno ramo (ce je to bio misljeno) mi se na pamet ne pride... "In extremis" ob resnicno hudih bolecinah bi verjetno probal vztrajat na prihod kakega zdravnika na smucisce, da bi tam prejel kaj "konkretnejsega" in potem dalje po zgoraj opisanem scenariju...

Koza po obrazu bleda... e ja... verjeli ali ne izpahnjena rama boli Confused

No to me je zanimalo.
Pa bom še malo podrezal.
Smučaš SAM nimaš v roku 1.30h nikogar, ki bi ga kar snel, da te pride iskat.
Je potem edina rešitev, da pač čakaš 2 uri na smučišču na reševalca oz. si kličeš taksi, če se v bolečini spomneš nanj ali kličeš privatnika, da te pride iskat na tvoje stroške.

Torej nujno ni torej ti ostane v primeru lastna iznajdljivost ali čakanje prostega vozila?
Nazaj na vrh
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 09, 2008 11:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

IPP je napisal/a:

Je potem edina rešitev, da pač čakaš 2 uri na smučišču na reševalca oz. si kličeš taksi, če se v bolečini spomneš nanj ali kličeš privatnika, da te pride iskat na tvoje stroške.

Torej nujno ni torej ti ostane v primeru lastna iznajdljivost ali čakanje prostega vozila?

No, ce smucas sam (glede na poskodbo bo zelo tezko verjetno, da se bos lahko s svojim avtom odpeljal) in, ce res ne dobis nobenega, da bi te zategnil v neko ustanovo je cakanje verjetno edino kar ti preostane... Bolj pametno pa je, da poklices taksi.

Lahko se namrec zgodi, da resevalna sluzba, ki pokriva podrocje smucisca ima avto na poti v najblizjo ustanovo (kliniko) s hudo opecenim pacientom. Pa se ta avto je v bistvu rezerva saj je prvi avto, ki je sicer tisti dan v redni sluzbi se vedno na 1h oddaljeni kliniki. Sel je namrec iskat drugega smucarja in sedaj ga morajo cakat kajti, ce ne bo sprejet ga peljejo nazaj... Ta smucar je prav tako padel in si zvil vse prste in mu je roka ful zatekla... Seveda je na vsak nacin hotel resilca in je grozil 10 min. po telefonu. Ceprav so mu resevalci povedali, da zviti prsti niso indikacija za resilca in enako je povedal dez. zdravnik jim je on odvrnil, da oni ne vedo kdo je on in jim zabrisal telefon dol... Ze cez 10 minut jih je poklical nek ful pomemben lokalni veljak, ker je ta z zvitimi prsti bratranec od hcerke striceve zene in jim "na lep nacin" povedal, da naj se takoj odpravijo na smucisce...

No, da skrajsam... verjetno si dojel bistvo odgovora.

Sej ni panike opraviti tak prevoz a definitvno tu ni indikacije za urgentni transport... Torej bi sam pricakoval, da mi tak prevoz naroci zdravnik, ki je pacienta videl in seveda zanj napise ustrezen dokument. Konkreten primer ne poznam a sem izpahnjeno ramo v svoji 16 letni karieri peljal ne vec kot 3x in se to je slo za starejse ljudi...

Razumeti je namrec treba, da... ce je na podrocju le en ali sta morda celo dva aktivna avta s cca 20-imi intervencijami na vozlio bi rekel, da bo izpahnjena rama med 15 in 20, ce bi naredili lestvico prioritet za prevoz ob koncu nekega dneva. Stanje posameznega pacienta oz. informacije, ki jih dobimo od narocnika so edini relevantni podatek za odlocanje o prioriteti... Organizirani smo pa tako kot smo in to pogojuje stevilo razpolozljivih ekip v delovnem dnevu, ki imajo razlicno barvit delokrog.
Nazaj na vrh
IPP

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 10, 2008 12:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Igor
Če ima še kdo kako mnenje ali rešitev le napišite.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Vaše in naše izkušnje iz prakse Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu