www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Test prve pomoči za laike

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Izobraževanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
medwedo

Pridružen/-a: Sre Maj 2006 22:36
Kraj: ZRCK-Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 15, 2007 9:53 am    Naslov sporočila: Test prve pomoči za laike Odgovori s citatom

Naloga iz prve pomoči.

http://www.uciteljska.net/blodnjaki/prvapomoc/prvapomoc.htm

Idealno za šolanje laikov kako naj ukrepajo ob neljubih dogodkih.
Bravo Applause
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Matej_

Pridružen/-a: Sre Feb 2004 22:55

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 15, 2007 1:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fajn zadeva, v realnosti je pa druga zgodba Think
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igor
Administrator foruma

Pridružen/-a: Pon Avg 2003 0:43
Kraj: RS slovenske Istre - Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 15, 2007 5:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ufa... karkoli naredim moj ponesrecenec premakne glavo in ohromi. Confused

Pa se, ko hocem klicat 112 je vse narobe ker jim menda nimam kaj povedat in samo zgubljam cas... Shocked Ma kaj ni avto v drevesu, poskodovanec v njem in kri po tleh dovolj za poklicat?

Zaenkrat sem obupal... bom moral mal obnovit znanje in poskusit ponovno. Rolling Eyes
Nazaj na vrh
MHA

Pridružen/-a: Pon Avg 2006 18:43
Kraj: Prlekija - Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 15, 2007 5:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sam res ne, kaj koli sem hotel narediti me je moj ponesrečenec pogledal in postal hrom Rolling Eyes pa sam ne smem poklicati 112, niti ne smem rečti ostalim naj pokličejo 112... Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
boštjančk

Pridružen/-a: Sre Feb 2005 11:27
Kraj: povžarija

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 15, 2007 6:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiva zadeva, prvič sem pri reševanju porabil, oz. mi je zmanjkalo časa, v drugo pa sem porabil manj kot 4 minute. Mi je pa zadeva precej podobno nastavljena, kot učijo po smernicah BTLS oz. po novem ITLS in kdor to pozna, mu ne bo problem rešiti poškodovanca. Wink
supersonic

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 17:11
Kraj: štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 7:35 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

meni je pa v drugo ratalo.... Smile Very Happy Twisted Evil
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 16, 2007 3:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No ja eni smo pac bolj prakticni tipi in si pri odgovorih nekako pomagamo z predstavo dogajanja v realni situaciji (kjer se noben ni ohromel ker je pokimal z glavo, da razume).

So pa tudi taki, ki jim je teorija zelo jasna Cool

Sem pa od vedno imel svoje mnenje (in ga bom vedno imel) o teh korakih, ki bi naj bili izvedeni v tocno dolocenem zaporedju, ker je vse drugo kot to narobe Rolling Eyes
Nazaj na vrh
MHA

Pridružen/-a: Pon Avg 2006 18:43
Kraj: Prlekija - Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 17, 2007 11:31 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa ni bolj pametno da pridejo reševalci čim prej, da bo čimprej imobiliziran, da ne bo mogel premakniti glave in tako ne bo postal hrom Rolling Eyes
Nazaj na vrh
viktorz
Moderator foruma

Pridružen/-a: Čet Apr 2004 13:23
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 6:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali kdo ve obrazložiti zakaj je pri 4. vprašanju pravilen odgovor "B":

Preden rečeš karkoli drugega, naročiš ponesrečencu, naj se ne premika. Kaj je tvoja naslednja poteza?
A Poklekneš in utrdiš položaj ponesrečenčeve glave.
B Poveš, da si vešč nudenja prve pomoči in ga vprašaš, če želi, da mu pomagaš.
C Predstaviš se in vprašaš ponesrečenca če želi, da obvestiš njegovo družino ali duhovnika.
D Predstaviš se in na hitro pregledaš ponesrečenca, da bi ugotovil kakšne poškodbe ima.

PRI VSEH OSATALIH ODGOVORIH SE PONESREČENEC NAMREČ PREMAKNE IN OHROMI.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
saxtenor3

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 22:27
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 12:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

viktorz je napisal/a:
Ali kdo ve obrazložiti zakaj je pri 4. vprašanju pravilen odgovor "B":

Preden rečeš karkoli drugega, naročiš ponesrečencu, naj se ne premika. Kaj je tvoja naslednja poteza?
A Poklekneš in utrdiš položaj ponesrečenčeve glave.
B Poveš, da si vešč nudenja prve pomoči in ga vprašaš, če želi, da mu pomagaš.
C Predstaviš se in vprašaš ponesrečenca če želi, da obvestiš njegovo družino ali duhovnika.
D Predstaviš se in na hitro pregledaš ponesrečenca, da bi ugotovil kakšne poškodbe ima.

PRI VSEH OSATALIH ODGOVORIH SE PONESREČENEC NAMREČ PREMAKNE IN OHROMI.

To je samo teorija,brezveze. Če si vprašanja temeljito prebereš in dosledno gledaš odgovore opaziš da niti eno niti drugo ni vredu postavljeno. Že pri samo tem vprašaju se vidi. Vsepovsod te ven meče da poškodovanec obrne glavo ali pa ti pokima. A ko ga vprašaš če želi da mu pomagaš pa nebo pokimal? Al bo kr sam od sebe vedel da se ne sme premikat? Al si bo zapomnil kar si ga eno vprašanje nazaj vpraša...... Saj lepo in prav da se take stvari delajo in da se dela na osveščenosti ljudi, samo naj se potem postavi v taki situaciji, da bodo vsi vedeli kaj delat, ne pa komplicirat iz vprašanja v vprašanje.

Zakaj mu npr. nebi povedal da mu boš glavo fiksiral pa se nebi usprašil.... Pa še kimat nebi rabil!!!! Twisted Evil Rolling Eyes
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 3:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Umirjeno Sax, umirjeno... Laughing

A se nisi slisal kako potekajo razni profi tecaji ali prebral vse korake nekega predpisaneg pristopa k doloceni zadevi... Dokler vse tisto izpeljes v pravem vrstnem redu si v realni situaciji v tem casu prakticno ze na poti v bolnico... Very Happy

Vseeno se pa tudi meni zdi, da je nekaj mal narobe zastavljeno v tem testu sam, ki nimam casa poiskat kako referentno laicno literaturo, da bi primerjal.

Ti, ce mene dobis v drevesu in pod mano mlaka krvi kar komot prvo poklici 112 verjamem, da se bos znasel in imel dovolj za povedat, da bodo kolegi izvozili... in, ko se mi priblizas obljubim, da ne bom nic kimal, da ne bi ostal hrom Laughing
Nazaj na vrh
saxtenor3

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 22:27
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 10:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hehe, saj se ne jezim glih.... Malo sem se preveč vživel v realno situacijo pa sem se potem razpisal..... Embarassed Wink
igor
Administrator foruma

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 21, 2007 3:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

viktorz je napisal/a:
Ali kdo ve obrazložiti zakaj je pri 4. vprašanju pravilen odgovor "B"

Njaverjetneje zato ker gre za prevod ameriskega izvirnika kjer, ce ga nisi prvo obvestil te lahko potem tozi. Zal je pri nas in marsikje v evropi veliko tega - lazje je prevest in potem tolc po mizi: "tako so strokovnjaki dognali" kot narediti nekaj pametnega in porabit cas ali se celo zoperstaviti neki napisani bedariji in predlagat nek pameten "zivljenski" oz. nasim zmoznostim in organiziranosti primernejsi pristop.

In seveda tudi zato, ker bo v nasprotnem primeru pacient ostal hrom... kaj ti tu ni jasno? Laughing
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Izobraževanje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu