www.resevalci.org Seznam forumov www.resevalci.org
.: forum reševalcev v zdravstvu Slovenije :.

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DOBRODELNI KONCERT ZA NAKUP REŠEVALNEGA MOTORJA

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Ostalo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
KONJAK

Pridružen/-a: Čet Dec 2003 13:25

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 21, 2005 1:34 pm    Naslov sporočila: DOBRODELNI KONCERT ZA NAKUP REŠEVALNEGA MOTORJA Odgovori s citatom

Dobrodelni koncert za nakup reševalnega motorja

Reševalna postaja Kliničnega centra Ljubljana je že leta 1994 sodelovala pri prvem poizkusu uporabe motorja za izvajanje predbolnišnične nujne medicinske pomoči. Glede na dotedanje izkušnje, pritiske javnosti ter interese stroke je bila sprejeta odločitev za ponovno izvedbo projekta uporabe motorja za izvajanje NMP v Ljubljani. Tako je 1. 6. 2003 stekel projekt reševanja na motorju.
Cilji
- skrajšanje povprečnega dostopnega časa za 30%
- hitrejši dostop do nujne medicinske pomoči
- boljša koordinacija delovanja ekip PNMP in s tem učinkovitejše koriščenje razpoložljivih resursov.
- večji procent dolgoročnega preživetja
- utemeljitev smotrnosti izvajanja PNMP s pomočjo motorja.
Rezultati dela so nadvse vzpodbudni. Povprečni dostopni čas se je skrajšal za 50%, kar je bistveno bolje, kot je bilo načrtovano na začetku projekta. Takšno skrajšanje povprečnih dostopnih časov je vplivalo tudi na dvig procenta dolgoročnega preživetja v primerih zastoja dihanja in delovanja srca v predbolniščničnem okolju, ki je v sklopu projekta znašal 13%, kar je za 4,5% več kot procent dolgoročnega preživetja, ki ga zagotavlja klasični sistem predbolnišnične nujne medicinske pomoči. Koliko pa skrajšanje dostopnega časa pomeni pacientom in njihovim svojcem, pa vedo oni sami.

Projekt reševanja z motorjem traja v Ljubljani že dve leti. Izkazal se je za bogato nadgradnjo izvajanja nujne medicinske pomoči in s tem povečal odstotek preživetja na področju pokrivanja Reševalne postaje Kliničnega centra Ljubljana. Do sedaj smo izvajali tovrstno posredovanje z enim motorjem (Aprilia Pegaso 650ie), katerega je podarila Mestna občina Ljubljana.
Zaradi pogostih okvar in občasnih poškodb motorja je bilo delo onemogočeno, zato bi za nemoteno izvajanje tovrstnega reševanja potrebovali vsaj dva motorja. Zavedamo se, da denarja za nakup drugega motorja in pripadajoče opreme ni, zato smo se reševalci-motoristi odločili za organizacijo dobrodelnega koncerta.
S koncertom želimo zbrati sredstva za nakup drugega reševalnega motorja in opreme. Z dvema motorjema bi delo potekalo nemoteno, pokriti bi bili izpadi zaradi okvar, servisov,…Del denarja bi namenili za izobraževanje, ki igra v naši službi veliko vlogo.

Med motoristično sezono za treninge varne vožnje in našo psihofizično pripravljenost skrbita vrhunska inštruktorja Brane Legan in naš »puščavski lisjak« Miran Stanovnik.

Na koncertu želimo predstaviti delo reševalca na motorju širši javnosti, ter preventivno opozarjati na nevarnosti katerim so izpostavljeni vsi udeleženci v prometu, med katerimi smo motoristi med najbolj ranljivimi udeleženci. Na koncertu bodo svoje delovanje predstavili tudi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, Motoristični aktivisti Slovenije (MakSI) ter predstojnica oddelka za rehabilitacijo po poškodbah glave na Inštitutu Republike Slovenije za rehabilitacijo prim. Viktorija Košorok, dr.med.

Na koncertu bodo sodelovali znani slovenski in tuji glasbeniki: Zoran Predin, Elvis Jackson, Polona Furlan, Roman Zupančič, Avia Big Band, Rok n Band, Katrinas, J&M Electronic band, Korenine, Berimbau (Italija), Zmajčice, ki so bili pripravljeni brezplačno sodelovati pri izvedbi koncerta, ki ga bo povezoval Sebastian Cavazza.
Koncert bo potekal na Gospodarskem razstavišču v četrtek 17.3.2005 s pričetkom ob 20:00 uri. Vstopnice bodo v predprodaji po ceni 2000 sit. Ob tej priložnosti bi se radi zahvalili vsem, ki so bili pripravljeni brezplačno sodelovati pri pripravi koncerta (oglej si spletni portal/ zbrana sredstva), ali pa so za koncert že namenili finančna sredstva. Več informacij o koncetru si lahko ogledate na internetni strani www.resevalnimotor.info ali pošljete svoja vprašanja na info@resevalnimotor.info, svoje prispevke pa lahko nakažete na račun Kliničnega centra 01100-6030277894, sklic na številko 299501-8449900, namen nakazila »organizacija koncerta – reševalni motor«.
[/img]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mesko

Pridružen/-a: Čet Dec 2003 17:50
Kraj: povžarija-verd

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 24, 2005 3:02 pm    Naslov sporočila: koncert Odgovori s citatom

Applause Applause Applause Applause Applause Čestitam jest sm si zrihtu frej se vidmo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sfeder

Pridružen/-a: Ned Dec 2003 11:31
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 16, 2005 4:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo, družba Laughing
Upam, da se jutri vidimo na koncertu.
Želimo vam obilo zabave in prijetnega druženja Boo hoo! Boo hoo! Dancing Dancing
Orgnizatorji
KONJAK

Pridružen/-a: Čet Dec 2003 13:25

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 16, 2005 4:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izkoristil bom priložnost!! in pozdravil svoje starše, še posebej mojo mamo in očeta. Embarassed Embarassed
Nazaj na vrh
boštjančk

Pridružen/-a: Sre Feb 2005 11:27
Kraj: povžarija

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 16, 2005 11:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja Konjak, velikokrat si samokritičen, največkrat sam do sebe d'oh! Twisted Evil
Šumadinac

Pridružen/-a: Sob Avg 2004 19:19
Kraj: Notranjska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 17, 2005 4:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, želim vam, da vam projekt vsaj 99% uspe in da bo v sezoni, stal na urgenci spet nov motor in da bi ga čimmanjkrat uporabili. Sam se koncerta ne bom mogel udeležiti, ker imam jutri obveznosti!

PS:pričakujem pa kako poročlce na forumu, kaj in koliko se je dogajalo!

LP pa srečno
Nazaj na vrh
mesko

Pridružen/-a: Čet Dec 2003 17:50
Kraj: povžarija-verd

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2005 1:07 pm    Naslov sporočila: Ostal sem brez besed Odgovori s citatom

Najprej bi rad čestital vsem ki so kakorkoli pripomogli pri orgarniziranju tega koncerta,ki je bil za moje pojme ZELO dobro speljan.
Škoda da ni bilo več ljudi ,verjetno se jih večina ne zaveda še kaj pomeni imeti nujno medicinsko pomoč na motorju.
Moram rečt da mi je kar solza na uč prišla ko so prišli na oder vsi reševalci-motoristi z Petrom vred,.LEPO JE BLO VIDT LJUDI KI JIM JE ŠE MAR ZA LJUDI.
No pa da ne bom predolg še enkrat čestitam vsem za dobro speljan koncert,vsem tistim ki vas pa ni bilo vam je lahko žal.ČAU
:-&
Upam da bo naslednje leto ponovitev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Šumadinac

Pridružen/-a: Sob Avg 2004 19:19
Kraj: Notranjska

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2005 8:55 pm    Naslov sporočila: Re: Ostal sem brez besed Odgovori s citatom

mesko je napisal/a:
Upam da bo naslednje leto ponovitev.

Jaz pa upam, da ne bo potrebna...lahko ponovitev v obliki koncerta, kot srečanja, ne pa da bo izkupiček šel za motor, saj ne želim, da novega drugo leto ne bo več-kot se je to zgodilo s prejšnim!

Upam, da je koncert uspel; bi pa ob tej priliki vprašal, kako je z govoricami, da je RPKCju gospod Akrapovič podaril 2 motorja??Je to res??

LP pa srečno
Nazaj na vrh
andrejf
Moderator foruma

Pridružen/-a: Pet Sep 2003 14:32
Kraj: Ljubljana (Litija)

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2005 11:05 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imamo 2 motorja. 1 MOL in 1 Akrapovič.
Posavec Anton

Pridružen/-a: Tor Sep 2003 0:22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2005 3:21 pm    Naslov sporočila: Koncert Odgovori s citatom

Mislim, da je bil koncert ne samo dober, ampak odličen. Dober scenarij, dobri izvajalci, dobra družba... Tisti, ki jih ni bilo - lahko jim je samo žal. Bi pa rad tukaj izpostavil Primoža in Danija, ki sta stala za celo zadevo. če nebi bilo njiju, zadeve dejansko nebi bilo. Koliko dela sta morala vložiti, najbolje sama vesta (no lahko bi vprašali tudi soproge o tej stvari). Tako dobro zastavljena zadeva enostavno ne more propasti in cilj, ki je bil zastavljen je dosežen.
Dragi sodelavci in prijatelji reševalci motoristi, srčnosti in poguma vam ne manjka - torej srečno vožnjo, pazite na glavo in če že morate na cesto z modro lučjo, uspešno delo. Hvala za krasen koncert!
Vse dobro seveda tudi ostalim motoristom iz MB in KP. Srečno v novo sezono, ki je pred vami!
bajna

Pridružen/-a: Pon Jan 2004 22:55
Kraj: Vrhnika- GBL

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 20, 2005 1:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fantje sezona je pred vrati!Veliko sreče ,predvsem pa veliko varnih kilometrov.Pa ne pozabite!Gbl vozi za vami! Wink Cool
Sara

Pridružen/-a: Pon Okt 2004 8:28

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2005 10:12 am    Naslov sporočila: hmm?! Odgovori s citatom

Skrajno napačen podatek! Peter is alive and kicking!
Lp,
Sara

Pogovor z reševalcem-motoristom
Pogovor z Danielom Andoljškom

Kliknite za povečavo

Na srečo na svetu obstajajo ljudje, katerih želje in poklici so posvečeni pomoči drugim. Mednje spadajo tudi reševalci, ki v reševalnih vozilih hitijo na kraje različnih nesreč in s tem nemalokrat tvegajo lastna življenja. Od leta 2003 v Ljubljani in nekaterih drugih krajih po Sloveniji pri tovrstnem posredovanju uporabljajo tudi motorje. Kdo so, kaj delajo in kakšno opremo uporabljajo nam je z veseljem razložil Danijel Andoljšek, ki je v ljubljanski urgentni enoti zaposlen kot reševalec na motorju.

Koliko motorjev uporabljate in za kakšne motorje gre?

Do nedavnega smo imeli en sam motor vrste enduro, vendar je pred kratkim na nujni vožnji prišlo do hudega padca reševalca, v kateri je bil motor popolnoma uničen. Tako sedaj nimamo nobenega in ravno zato organiziramo dobrodelni koncert, s katerim upamo, da bomo dobili dovolj finančnih sredstev za nakup novega. Znamka še ni določena, ker gredo te stvari preko razpisov, vse pa bo jasno na dan koncerta. Kljub temu je en motor premalo, saj zaradi pogoste uporabe prihaja do okvar, motor pa takrat ni na voljo. Upamo, da bomo kmalu imeli dva motorja, ker bi bil tako vsak od njiju bistveno manj obremenjen, manj bi bilo okvar in vedno bi bil vsaj eden na razpolago. Ponavadi se zatakne pri ceni, saj poleg osnovne cene motorja (okoli 1,8 milijona tolarjev) stane še skoraj milijon in pol oprema, ki pride na motor.

Koliko reševalcev na motorjih je v Ljubljani?

Lansko leto se je na žalost reševalec Peter Napotnik smrtno ponesrečil, tako da nas je ostalo sedaj le pet. Delo poteka v dveh izmenah, ki trajata po 12 ur. Motor uporabljamo od 1. junija pa do poznih jesenskih dni - tudi v primeru, da je zunaj megla ali rahlo rosi dež. Leta 2003 smo z njim v nekaj mesecih opravili okoli 360 intervencij. Naša prednost je poleg večje mobilnosti in zato hitrejšega prihoda na kraj nesreče tudi v izredno hitrem odzivu. Od časa, ko pride klic na našo enoto, pa do aktivacije motorista reševalca povprečno preteče le 45 sekund.

Kliknite za povečavo
Kakšna dodatna oprema je nameščena na motor?

Oprema na motorju je enaka kot tista v reševalnih vozilih in zajema tudi aparat za oživljanje. Pri roki imamo vse za vzdrževanje vitalnih funkcij ponesrečenca dokler ne pride vozilo z zdravnikom, kar ponavadi traja od pet do deset minut. Največkrat pomagamo pri raznih srčnih zastojih, kjer je vsaka minuta zelo pomembna. V takih primerih namreč našim bolnikom po petih minutah ponavadi že "trda prede", zato je čas prihoda reševalca zelo pomemben. Poleg tega smo pogosto prvi tudi na kraju hudih prometnih nesreč in pomagamo ponesrečencem.

Se je zaradi vas, motoristov reševalcev, povečal tudi odstotek preživelih v prometnih nesrečah?

Še pred začetkom projekta reševanja z motorjem smo si zastavili cilje za skrajšanje časa prihoda za 30 odstotkov. To nam je uspelo, zastavljen cilj pa smo celo presegli. Povprečen čas do prihoda na kraj nesreče se je zmanjšal za 50 odstotkov, poleg tega pa se je kar za štiri odstotke povečalo dolgoročno preživetje ponesrečencev.

Vas vozniki opazijo, ko ste na nujni vožnji?

Motor je opremljen s stroboskopskimi lučmi in močno sireno, katere moč je enaka tisti na reševalnem vozilu. Kljub temu pa je motor manjši in ima boljše pospeške ter pojemke, zato je pri prehitevanju potrebno biti zelo pazljiv. Večina voznikov nas opazi šele v tistem trenutku, ko jih prehitimo. Zgodilo se nam je že, da sem nam je kdo od voznikov želel umakniti, pa nam je s tem zaprl pot.

Kdo lahko postane reševalec na motorju?

Pogoji za motorista reševalca so vsaj dve leti dela v urgentnem vozilu, opravljena mora biti interna licenca za vožnjo vozil s prednostjo ter vozniški izpit A kategorije. Ne glede na poznavanje in obvladovanje motorja pa se mora vsak reševalec na motorju tudi dodatno usposabljati. Nekatere treninge pod okriljem AMZS-ja in dveh slovenskih inštruktorjev, Braneta Legana in Mirana Stanovnika, izvajamo na poligonu v avstrijskem Sant Veitu, pri drugih pa gre za relacijske kondicijske treninge in je zato potrebno prevoziti velike razdalje, saj tako pridobimo tudi fizično kondicijo, ki jo potrebujemo pri delu.

Kliknite za povečavo
Zakaj ste se vi odločili za ta poklic in ali ste že doživeli kakšno prometno nesrečo?

Že pred uvedbo načina reševanja z motorji sem delal kot voznik reševalnega vozila. Po izobrazbi sem zdravstveni tehnik, tuja pa mi ni niti vožnja z motorjem. Vse predhodne reference in veselje do tovrstnega dela so me pripeljale do tega, da sem postal reševalec na motorju.

Pri delu sem tudi sam že doživel padec z motorjem. Ko sem hitel na prizorišče hude prometne nesreče mi je pri veliki hitrosti na cesto skočil pes. Časa in prostora za umik ni bilo, zato sva se zaletela in sem padel. Motor je bil po padcu uničen, meni pa na srečo ni bilo hudega. Kljub temu mi nesreča ni vzela veselja do tovrstnega dela, saj mi vsako rešeno življenje daje nov zagon.

Naš sogovornik pri reševanju z motorjem pokriva območje Ljubljane in 15 bližnjih občin ter marsikdaj tvega lastno življenje samo zato, da bi pomagal nekomu, ki ga sploh ne pozna. In ravno takim kot je on se imamo za zahvaliti za vestno opravljanje tega zahtevnega poklica.

Pripravil: Anže Jereb
Nazaj na vrh
sfeder

Pridružen/-a: Ned Dec 2003 11:31
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2005 11:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo
Zgrožen sem nad to objavo, vsi, ki me poznate veste, da kaj takega ni prišlo iz mojih ust.

Peter oprosti, pa čeprov nisem nič kriv pri tej objavi.
s spoštovanjem Danijel Andoljšek
Sara

Pridružen/-a: Pon Okt 2004 8:28

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2005 12:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danijel, ne sekiraj se, to ni letelo nate...seveda ne bi dal take izjave nekdo, ki pozna Petra.
Poudarek je na nedoslednost novinarjev pri podajanju informacij v javnost...

Peter se je pošalil, da so mu s tem podaljšali življenje Very Happy !

Lp,
Sara
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    www.resevalci.org Seznam forumov -> Ostalo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu